Dirbi be sutarties? Esi „nelegalas“

2013-07-31

Jau ne kartą esame minėję, apie darbo sutarties pasirašymo būtinumą, einant darbintis. Darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti ir eiti pareigas į kurias yra priimamas, o darbdavys suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbo užmokestį ir užtikrinti darbo įstatymuose ar kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje,šalių susitarimu, nustatytas darbo sąlygas.

Nėra sutarties, nėra ir būtinumo laikytis sąlygų.

Einate darbintis ir nepasirašote sutarties? Smarkiai rizikuojate.

Akivaizdu, jūs esate suinteresuotas darbu, todėl, kad nusižengsite punktams, kurie būtų įtraukti į darbo sutartį, tikimybės nėra. Tačiau darbdavys, šiuo atveju, pasielgti gali labai įvairiai.

Dirbi be sutarties? Esi „nelegalas“.

Nelegalus darbas labai palankus darbdaviui. Darbas atliekamas jo naudai, darbuotojui paklūstant jo nustatytai darbo tvarkai.

Tačiau čia kyla rizika, kad su jumis po sunkaus ir kruopštaus darbo gali būti tiesiog neatsiskaityta.

BNS spaudos centras šiandien dalinasi vienos uždaros akcinės bendrovės istorija apie nelegalaus darbo pasekmes.

Nelegalaus darbo sąlygos į viešumą iškilo tada, kai darbuotojos kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją, dėl keletą mėnesių nemokamo atlyginimo, kurio bandymas išsireikalauti pasibaigė darbo vietos spynos pakeitimu.

Nors įstatymai baudų darbuotojams už nelegalų darbą nenumato, praktika rodo, kad jie rizikuoja patirti nemažą žalą – pirma, neatgauti uždirbto atlyginimo, jei teismui pritrūks įrodymų, jog darbo santykių iš tikrųjų būta, antra, susirgus ar patyrus traumą darbe, netekti valstybės paramos, t.y. negauti valstybės garantuotos ligos pašalpos ir taip likti be jokio pragyvenimo šaltinio.

O štai darbdaviui administracinių teisės pažeidimų kodekso 41(3) straipsnio 1 dalyje numatyta, kad nelegalus darbas užtraukia baudą darbdaviams ar jų įgaliotiems asmenims už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį nuo trijų tūkstančių iki dešimties tūkstančių litų.

Todėl, dar kartą primename,  būkite atidūs ir niekada nepradėkite darbo santykių prieš tai nepasirašius darbo sutarties.

Kiekvienas apdraustasis gali pasitikrinti „Sodros“ Elektroninėje gyventojų aptarnavimo sistemoje, ar darbdavys moka už jį socialinio draudimo įmokas ir tuo pačiu, ar skaičiuojamas socialinio draudimo stažas, kurio reikia skiriant ligos, motinystės, nedarbo išmokas ar ateityje skaičiuojant pensiją.

 

Šaltinis: Lietuvos darbo kodeksas, BNS spaudos centras