Socialinių reikalų ir darbo komitetas: socialinių darbuotojų darbo užmokestį reikia skubiai padidinti

2013-10-25

Socialinis darbas- profesija, kuri turi egzistuoti kiekvienoje demokratinėje valstybėje, siekiant padėti silpniausioms socialinėms grupėms būti visaverte visuomenės dalimi. Mūsų dienų socialinio darbo profesijos situacija primena laikus prieš keliolika metų, kai Lietuva dar tik formavosi kaip demokratinė valstybė, kūrėsi socialinės apsaugos sistema, pradėtos formuoti socialinio darbo studijų programos ir šios specialybės atstovai turėjo išsikovoti savo vietą ir pripažinimą visuomenėje.

Susidaro įspūdis, kad nežinoma ar pamirštama socialinio darbo kaip profesijos esmė bei “dvigubas mandatas” – ne tik padėti asmeniui ar šeimai atgauti savigalbos jėgas, bet ir įtakoti socialinę politiką, viešąją aplinką, kad ji būtų palankesnė žmogaus gyvenimui. Primityvus socialinio darbo profesijos supratimas Lietuvos viešojoje erdvėje riboja šios profesijos atstovų galimybes praktiškai realizuoti universitetinių studijų metu įgytas žinias, o valstybės remiamų pajamų riba labai maža.

 2013 m. spalio 23 d. posėdyje Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, analizavo socialinį darbą dirbančiųjų problemas. Pagrindinis dėmesys skirtas socialinių darbuotojų darbo užmokesčiui, kuris yra vienas mažiausių tarp visų biudžetinių įstaigų darbuotojų. Posėdyje dalyvavę socialinių darbuotojų atstovai taip pat pažymėjo, jog jiems dažnai nėra užtikrinamos net normalios darbo sąlygos, nors darbo krūvis itin didelis; trūksta darbo normatyvų, o socialiniai darbuotojai pas lankytinus asmenis, šeimas vyksta net savo lėšomis. Komitetas paprašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kuo skubiau pateikti konkrečius pasiūlymus dėl socialinių darbuotojų darbo užmokesčio didinimo bent dešimčia procentų, kad padidėjimą realiai pajustų visi, dirbantys šį darbą.

Kad asmens teisė gyventi oriai tikrai virstų galimybe, kad visuomenė būtų demokratiška visų savo narių atžvilgiu, kartais reikalingas kitų žmonių tarpininkavimas. Profesiniu požiūriu šios užduoties imasi socialiniai darbuotojai, tačiau tam, kad jų pastangos duotų vaisių, būtina visuomenės parama ir įgalinantys politiniai sprendimai.

 

Informacija: lrs.lt, VU filosofijos fakulteto socialinio darbo katedros straipsnis, LPS „Sandrauga“ info