Ataskaitiniai susirinkimai policijoje: blogi laikai baigėsi?

2014-01-28

Sausio mėnesį apskričių policijos komisariatuose vyksta kasmetiniai ataskaitiniai susirinkimai. Dalyvaujant svarbiausiems teisėsaugos institucijų vadovams, savivaldybių politikams, žiniasklaidai, visuomenės atstovams, pateikiama informacija apie nuveiktus darbus, išklausomos padėkos, vėl atkreipiamas dėmesys į įsisenėjusias problemas, kurios metų metus nėra sprendžiamos, virtusios visiems įprastu reiškiniu.

Lietuvos profesinių sąjungų federacijos ,,Sandrauga“ atstovai kritiškai vertina pateiktus statistinius duomenis ataskaitiniame susirinkime ir trijų metų laikotarpyje esminių pokyčių šioje sistemoje nemato. Metai iš  metų kartojasi tos pačios problemos: nepakankamas finansavimas, per aukšti sveikatos patikros reikalavimai, socialinių garantijų naikinimas. 30–40% pareigūnų jau šiandien galėtų palikti tarnybą, nes turi sukaupę pakankamą būtinos tarnybos stažą pensijai gauti.

Atsižvelgiant į esamą padėtį Marijampolės VPK vykstančiame susirinkime sužibėjo seimo narys A.Mitrulevičius, kuris viešai pasiūlė ilginti pareigūnų tarnybos laiką iki dar 25 metus. Tai neabejotinai išgelbėtų esančią sistemą, tačiau tektų sugrįžti į caro laikus ir nūdienai pritaikyti rekrutų prievolę! Tokiai fiks idėjai tylėdami pritarė visi aukščiausi pareigūnai, prokurorai, teismo vadovai ir net Policijos departamento generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla.

Tenka apgailestauti, kad seimo narys po savo kalbos skubiai kartu su miesto meru, išskubėjo spręsti neatidėliotinų reikalų ir neišgirdo LPSF pirmininko Kęstučio Juknio argumentų, kad šiandien eilinių, viduriniosios grandies pareigūnų atlyginimai yra kritiškai maži. Iškelti reikalavimai policijos pareigūnams yra didesni nei aukščiausiems valstybės pareigūnams… Kyla klausimas, kam tada yra reikalinga Imuniteto tarnyba, už ką yra jos veikla yra atsakinga? Deja, paaiškinti nesugebėjo nei vienas susirinkimo dalyvis.

„Mes turime įrodančių pavyzdžių, kai Imuniteto [tarybos] pareigūnai tik dėl varnelės, be jokio pagrindo kelia įtampą! Ne tik blogam pareigūnui, bet ir visam komisariatui, visam kolektyvui! Žmonės pradeda bijoti kalbėti vieni su kitais, tai – nenormalu! – kalbėjo LPSF ,,Sandrauga“ pirmininkas.

R. Požėla neramiai sėdėjo savo kėdėje, klausydamas šių komentarų. Jis kiek galėdamas tikino, kad Imuniteto tarnyba labai reikalinga, nes atskleidžia svarbių, net grupinių pareigūnų kyšininkavimo atvejų. Deja, komisaro pavaduotojas nebandė paaiškinti ir atsakyti į klausimą, o kas ir kaip vertina pačius Imuniteto tarnybos pareigūnus? Ar psichologinio teroro naudojimas ir gretų švarinimo politika yra būdai, kuriais galima darbuotojus tikrinti?

 Profesinių sąjungų paskirtis yra ginti ir atstovauti dirbančiųjų interesus, kovoti už tinkamas darbo sąlygas, naudoti priemones prieš vadovų savivaliavimą ir diskriminaciją. LPSF ,,Sandrauga“ visada siekia būti tinkamais, teisingais socialiniais partneriais, kaip tai yra daugelyje demokratiškų, ekonomiškai stiprių šalių.

 I. Ž.