Kam tai naudinga?

2014-02-23

Šiuometiniai įvykiai Ukrainoje vargiai gali palikti ką nors abejingą. Prieš trejetą mėnesių vykęs beginklis mitingas, kurio metu žmonės tik norėjo parodyti, kad Ukraina siekia būti europietiška, šiuo metu atnešė katastrofiškų padarinių.

Tą kartą virš 50 tūkstančių žmonių ne tik Kijeve, bet ir  įvairiuose Ukrainos miestuose rinkosi su plakatais „Mes – ne Sovietų Sąjunga, mes – Europos Sąjunga“. Jie norėjo parodyti, kad nėra patenkinti politikų abejingumu, kad politikai  neketina pasirašyti Asociacijos sutarties su Europos sąjunga. Ši sutartis būtų leidusi atsisakyti kriminalinio kapitalizmo modelio ir kurti naujas žaidimo taisykles, būdingas konkurencingai politinei ir ekonominei sistemai. Deja, neramumai užsitęsė, o su protestuotojais buvo susidorojama negailestingai.

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) ir Visaeuropinio regiono tarybos (PERC) generalinė sekretorė Bernadette Segol teigė, kad valdžios atstovai turi valdytis, o šalies politinės jėgos turi elgtis santūriai ir atsakingai: „Ieškodama išeities iš krizės turi parodyti politinę drąsą, įsitraukti į kūrybinį dialogą, spręsti iškylančias problemas. Ukrainos piliečiai nusipelno pagarbos savo gyvybei, teisėms bei ateičiai paremta jų laisvu pasirinkimu“. Europos profesinės sąjungos smerkia smurto, sukėlusio dramatiškus įvykius Ukrainoje, nes žuvo ir buvo sužeista daugybė teisėtai protestuojančių žmonių. Toks valdžios susidorojimas su protestuotojais nėra problemų sprendimo būdas demokratiškoje visuomenėje. Šiuo metu taiki antikriminalinė revoliucija virto į pilietinio karo apraiškas.

Kam tai naudinga?

Žymus Rusijos disidentas Andrejus Piontkovskis  viešai pasidalino savo nuomone apie susidariusią padėtį: „Vieninga Ukraina Maskvai nereikalinga. Esu įsitikinęs, kad Kremlius šiuo metu siekia Ukrainos padalinimo. Kremliaus politikai suvokia, kad visa Ukraina jiems – per didelis kąsnis. Vakarų Ukraina, kaip ir Lietuva, kovojo su Stalinu iki pat šio mirties 1953-iaisiais. Ji ir dabar gali veiksmingai priešintis Rusijai. Kremlius dabar bando sukurti pretekstą įsiveržimui į Ukrainą. Rusijos valstybės Dūmoje jau garsiai kalbama apie tai, kad būtina apginti Ukrainos rusus nuo chaoso, fašistų  ir pan. Manau, Kremliaus tikslas – kontroliuoti Rytų Ukrainą. Savo silpnumą akivaizdžiai demonstruoja ir ES. Šiomis dienomis per bendrą spaudos konferenciją su José Manueliu Barroso ir Francois Hollande‘u Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasigyrė, kad skambino V.Putinui ir susitarė dėl dvišalio tarpininkavimo Ukrainoje. Kaip galima tartis dėl dvišalio tarpininkavimo su žmogumi, kuris tą krizę sukūrė ir planuoja ją tęsti, siekdamas savo geopolitinių tikslų? V.Putinui dvišalis tarpininkavimas būtų labai naudingas, nes padėtų įteisinti jo tikslus: Ukrainos padalijimą, Rytų Ukrainos užvaldymą ar net galimą prijungimą prie Rusijos ir – Krymo aneksiją“.

Prognozuodamas, kaip klostysis padėtis Ukrainoje, A.Piontkovskis pažymi, kad  Vladimiras Putinas nesitrauks, ir todėl daug žmonių dar žus. Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtame pranešime nurodoma, kad nuo antradienio ryto, kai prasidėjo susirėmimai, iki penktadienio ryto žuvo iš viso 77 žmonės, o dar 577 buvo sužeisti, iš jų 369 – hospitalizuoti.

Pagal www.lpsk.lt, www.15min.lt, www.alkas.lt, www.diena.lt  publikuotą informaciją.

I. Ž.