Patarimai ieškantiems darbo

2014-05-12

Prasidedant vasarai neretas jaunuolis dairosi sezoninio darbo arba, pabaigęs studijas, siekia susirasti nuolatinį darbą pagal specialybę. Darbo paieškos ir pokalbiai su potencialiais darbdaviais vyks lengviau, jei pasinaudosite siūlomais patarimais:

1.      Atidžiai peržiūrėkite savo gyvenimo aprašymą.

Kodėl įmonė, ieškanti darbuotojo, pasirinko ne jus, nors, jūsų nuomone, atitinkate visus keliamus reikalavimus. Galbūt savo gyvenimo aprašyme (CV) padarėte nemažai klaidų, supainiojote datas? Keisčiausia, bet tokios klaidos darbo ieškančiųjų CV ganėtinai dažnos.

2.      Jei ilgai nedirbote, savo CV išskirkite eitas pareigas.

Jei ilgai neturėjote darbo, tai nepapuoš jūsų gyvenimo aprašymo, nors jis ir parengtas nepriekaištingai. Ką tokiu atveju daryti? Pamirškite datas ir pabrėžkite, kokios buvo Jūsų pareigos ankstesniuose darbuose.

3.      Ieškodami pirmo darbo labiau akcentuokite savo išsilavinimą.

Daugelis jaunuolių mano, jog darbdaviai daugiau dėmesio skiria jų darbo patirčiai, o ne išsilavinimui, todėl CV pradžioje nurodo buvusias darbovietes, o tik paskui parašo apie išsilavinimą. Kas yra svarbiau, ar nurodyti, jog baigėte bakalauro studijas, ar kad viename restorane dirbote padavėju?

4.      Gerai išnaudokite kiekvieną dieną.

Galbūt anksčiau neturėjote laiko pasitikrinti savo užsienio kalbos žinių lygį ar sužinoti Jūsų profesijai aktualias naujausias technologijas? Dabar tai padaryti pats metas. Pasižiūrėkite į darbo pasiūlymus ir pagalvokite, ką turėtumėte tobulinti. Ir prisiminkite, ką jau buvote pamiršęs.

5.      Parašykite kelis prisistatymo laiško variantus.

Didelėse įmonėse kandidatus atrenkantys žmonės ne visada turi laiko perskaityti visą prisistatymo laišką, bet mažesnėse įmonėse gerai parašytas laiškas kartais būna pagrindinis motyvas pasikviesti darbo ieškantį asmenį į pirmą pokalbį.

 6.      Ieškotis darbo –  irgi darbas.
Neleiskite laiko veltui. Norėdami kuo greičiau rasti darbą, tam kasdien turėtumėte skirti bent penkias valandas. Turite išties daug darbo: internetu išsiuntinėti savo gyvenimo aprašymus, atsakinėti į skelbimus, apsilankyti darbo agentūrose, prisiminti visas turimas pažintis, apsilankyti jus dominančiose įmonėse ir t.t.7.      Pasirinkite įmones, kurios jus labiausiai domina.Galbūt visada galvojote apie darbą užsienio kapitalo įmonėje? O gal norite rasti darbą šalia namų? Pasidarykite pageidaujamų įmonių, kurios jus labiausiai domina, sąrašą ir atakuokite jas. Geriausiai, kad kiekvienai iš šių įmonių parengtumėte atskirą CV.8.      Domėkitės verslo naujienomis.Būtinai peržvelkite verslo naujienas spaudoje. Galite rasti informacijos apie naujas įmones, projektus, kuriuos atlieka viena ar kita įmonė, apie besikuriančias užsienio kapitalo įmones ir pan.9.      Surašykite visus, į kuriuos kreipsitės.Pradėkite galvoti: draugai, pažįstami, buvę bendradarbiai. Niekada negali žinoti, kas tokiu metu gali padėti. Net 75 proc. darbų ieškantieji randa naudodamiesi asmeninėmis pažintimis.

10.  Nesigėdykite.

Apie susiklosčiusią padėtį papasakokite visiems. Išdėstykite savo galimybes ir tai, ko ieškote. Tada apie jus bus kalbama, be to, gausite daugiau informacijos iš kitų.

11.  Nemanykite, jog rasite idealų skelbimą.

Būna skelbimų, kuriuose rašoma, jog ieškoma reklamos platintojo, mokančio anglų kalbą, turinčio informatikos pagrindus, baigusio aukštąjį mokslą ir t.t. Skelbimai brangiai kainuoja ir įmonė nori rasti jai visiškai priimtiną darbuotoją. Kartais įmonė tiksliai pati nežino nei apie būsimo darbuotojo funkcijas, nei apie atlyginimą, kurį gali pasiūlyti.

12.  Jei kas nors neaišku, skambinkite.

Jūsų prašo mokėti anglų kalbą. Tačiau neužsimenama, koks reikalingas šios kalbos mokėjimo lygis. Paskambinkite. Nieko neprarasite, o gal į jūsų klausimą atsakantis asmuo įsidėmės jūsų vardą.

13.  Būkite nuoseklus ir turėkite kantrybės.

Į kai kuriuos pasiūlymus, kuriuos gausite, nebijokite atsakyti „ne“. Anksčiau ar vėliau ateis jūsų valanda.

14.  Viską žymėkitės užrašų knygelėje.

Jums paskambino iš vienos įmonės ir neatsimenate, ar į tą įmonę siuntėte savo CV. Labai svarbu savo užrašų knygelėje užsirašyti asmenų, su kuriais bendravote, pavardes, pareigas, telefonus.

15.  Jei jums skambina telefonu, nesijaudinkite.

Jei paskambino netinkamu momentu, atsiprašykite, užsirašykite jums skambinančio asmens pavardę bei telefono numerį ir vėliau paskambinkite. Jei skambinate darbdaviui, stenkitės save „parduoti“ mažiau nei per tris minutes: 30 sekundžių skirkite prisistatyti, maždaug minutę – kad paaiškintumėte, dėl ko skambinate, o likusį laiką – klausimams ir atsakymams.

 16.  Į susitikimą dėl darbo eikite gerai nusiteikęs.

Atėjo lemiamas momentas. Čia išsispręs jūsų likimas. Drąsos! Jūs žinote, ko esate vertas. Nusišypsokite, parodykite susidomėjimą ir galvokite apie tai, ką būsimas darbdavys gali jums pasiūlyti.

17.  Kodėl išėjote iš ankstesnio darbo?

To klausiama beveik visada, todėl reikia būti pasirengusiam į jį tinkamai ir aiškiai atsakyti. Galima atsakyti, jog tai įvyko dėl įmonės reorganizavimo, kad baigėsi projektas.

18.  Visada stenkitės tinkamai paaiškinti savo silpnybes.

Kai darbuotojų atranką atliekantis asmuo paprašys išvardyti tris teigiamas bei tris neigiamas savybes, savo trūkumus išdėstykite argumentuotai.

19.  Niekada neminėkite blogu buvusio darbdavio.

Jei jūsų paklaus apie santykius su buvusiu vadovu, parodykite savo profesionalumą. Be to, kadangi būsimas darbdavys nežino visos padėties, gali pasirodyti, jog pats nemokėjote tinkamai pritapti buvusioje darbovietėje.

20.  Jei jūsų klausia ko nors asmeniška.

Atsakykite, bet atranką atliekančiojo pasiteiraukite, kaip tai gali atsiliepti darbui. Dažniausiai asmeniniais klausimais siekiama išsiaiškinti, kiek laiko tas asmuo gali skirti darbui.

21. Kaip elgtis su atranką atliekančiu asmeniu.

Jūs turite būti pasirengęs atsilaikyti prieš visus darbuotojų atrankos procesus. Įveikę pirmus dvidešimt susitikimų tapsite jau tikras ekspertas. Iš kiekvieno susitikimo galima ką nors nauja išmokti, sužinoti ir pritaikyti ateityje.

Niekada neklauskite, ką aš blogai padariau. Jei jums buvo atsakyta neigiamai, nesupykite. Toks elgesys galutinai užvers duris šioje įmonėje ir ateityje jau negalėsite gauti šioje vietoje jokio kito darbo. Gali atsitikti, kad jūs nieko bloga nepadarėte, tačiau darbdavys ieško kitomis savybėmis pasižyminčio žmogaus.

22. Pasvarstykite, koks bus Jūsų kitas žingsnis.

Išėję iš susitikimo turite žinoti, kas nutiks ateityje. Darbuotojų atranką atliekantis asmuo turi jums pranešti apie visą procesą, o jei jis to nepadarė, tai tada patys turite pasidomėti, kada jums praneš apie pasirinkimą, kiek bus atrankos etapų ir pan.

Parengta pagal Lietuvos Darbo biržos informaciją