MMA augimo tamsioji pusė

2014-06-02

Praėjusią savaitę spaudoje pasirodė pranešimas, kad trišalei tarybai teikiamas siūlymas didinti minimalų mėnesio atlyginimą (MMA). Paradoksalu, tačiau beatodairiškas MMA didinimas gali būti dirbantiesiems labiau žalingas, nei naudingas.

Nesaikingai didinamas minimalus mėnesio atlyginimas gali tapti didele našta smulkiems ir vidutiniams verslams, kas skatintų darbdavius mažinti darbuotojų darbo valandas arba trauktis į šešėlį. Tuo tarpu yra manoma, kad Lietuvoje šešėlinė ekonomika šiuo metu jau yra didžiausia Baltijos šalyse ir sudaro  apie 28 procentus BVP. Šešėlio didėjimas dirbančiuosius slėgtų iš dviejų pusių.

Viena vertus, į biudžetą nesurenkamas lėšas, tenka kompensuoti dirbantiesiems (ar skurdžiau gyventi mums visiems, didinti valstybės, taigi ir savo, skolą). Taip pat, turint mažiau lėšų biudžete, mažiau jų skiriama ir valstybės viešajam sektoriui, t.y. mokytojų, gydytojų, policininkų atlyginimams.

Iš kitos pusės, darbuotojai, gaunantys visą, arba dalį atlyginimo „vokelyje“, tampa pažeidžiamesni darbdavių savivalei, nes tokiu atveju dirbančiajam yra sunku įrodyti  nepilno atlyginimo išmokėjimo arba neteisėtų išskaičiavimų iš atlyginimo faktus, jau nekalbant apie pajamas atitinkamų socialinių garantijų nebuvimą.

Taigi, prioritetas turėtų būti sumažinti šešėlį ir subalansuoti biudžetą. Jei MMA augimas netrukdys kovai su šešėliu ir neišpūs biudžeto deficito, sumažėjus šešėliui ir esant subalansuotam biudžetui stiprias teigiamas to pasekmes pajus visi dirbantieji.

Rūta Geležinė