„Pasirašykite čia, čia ir čia…“: Ką būtina žinoti apie parašus?

2014 06 26

Parašai  pradėti naudoti dar molinių lentelių laikais, o jų svarbą liudija nuo senovės Romos laikų klestintis grafologijos mokslas, mėginantis iš parašo nustatyti žmogaus charakterį. Tačiau nors ir kasdien naudodami, ne visada suvokiame savo pačių parašo reikšmę. Parašas ne tik patvirtina pasirašančiojo tapatybę, bet ir valią: t.y. jis reiškia, kad pasirašantysis asmuo susipažino ir sutinka su pasirašomu dokumentu. Deja, ne visi ir ne visada gerai įsiskaito, kur ir ką pasirašo, o tai vėliau sukelia labai rimtas pasekmes.

Štai viena tokia istorija nutiko byloje su transporto įmone „Girteka“. Vairuotojas pasirašė pajamų-išlaidų orderį, o vėliau mėgino įtikinti, kad parašas – ne jo. Teismo ekspertas nebuvo palankus tokiom atminties spragom ir ši istorija vairuotojui baigėsi teistumu už melagingus parodymus.

Jokiu būdu negalima pasirašinėti ant tuščių lapų – nes vėliau galima užpildyti tuščią popierių taip, kaip naudinga, o likęs parašas liudys pasirašiusiojo sutikimą. Dėl tos pačios priežasties taip pat yra svarbu atidžiai pasižiūrėti, ar pasirašomos sutartys bei ataskaitos pilnai užpildytos. Negalima pasirašyti dokumento, su kurio teiginiais nesutinkate. Jei taip nutinka, kad esate verčiamas pasirašyti „čia ir dabar“, blogiausiu ir pačiu sudėtingiausiu atveju galima užrašyti, kad su dokumento tekstu susipažinote, tačiau nesutinkate.

Įstatymų nuostatos ir protingumo kriterijai numato, kad pasirašančiajam prašant turėtų būti išduota pasirašomo dokumento kopiją. O jei vis dėl to tokią kopiją atsisakoma išduoti, darbuotojui verta bent nusifotografuoti pasirašomus dokumentus. Tačiau bet kokiu atveju svarbiausia – visada atidžiai pasižiūrėti, kur pasirašote, o iškilus neaiškumams – pasikonsultuoti su teisininku. Kartą pasirašius bet kokį dokumentą, vėliau yra labai sunku (o kartais ir visai neįmanoma) įrodyti, kad parašas buvo išgautas nesąžiningai, per prievartą ir pasirašiusysis nesutinka su dokumento tekstu.

Todėl „Sandrauga“ atstovai primena, kad visada būtina atidžiai perskaityti ką pasirašote, o iškilus neaiškumams – konsultuotis su teisininkais. Nemokamos teisinės konsultacijos galima kreiptis telefonu 8 37 20 65 97, el.paštu [email protected] arba tiesiog atvykstant į LSP „Sandrauga“ atstovybę Kaune, Laisvės al. 46.

Sakoma, „kas raštu parašyta, kirviu neiškirsi“. Vertinkite savo parašą ir nedėkite jo bet kur.

Rūta Geležinė