Kuo šiemet ypatingas rugpjūčio dangus?

2014-08-11

Šiemet rugpjūčio naktys siūlo ypatingų vaizdų astronomijos mėgėjams. Kasmetinis rugpjūčio mėnesį vykstantis Perseidų meteorų lietus šįkart sutampa su „superpilnatimi“. Ir nors iš pilno žvilgsnio atrodytų, kad šie du reiškiniai tarpusavyje nedera, vis dėl to astrologai žada ypatingą reginį. Tad labiausiai prisiekusiems pesimistams lieka vienintelis nepasitenkinimo šaltinis – supervilkolakis. Bet apie viską iš eilės: kodėl superpilnatis yra super-pilnatis, kas tas Perseidės meteorų lietus, kodėl šie reiškiniai nedera ir prie ko čia vilkolakiai.

Kaip jau tikriausiai pastebėjote, šį mėnesį mėnulis atrodo atrodo ypač ryškus ir didelis. Taip yra todėl, kad šiuo metu jo orbita pasiekė arčiausiai žemės esantį tašką. Dabartinė „superpilnatis“ yra 14 proc. didesnė ir 30 proc. ryškesnė negu bus visos kitos pilnatys per artėjančius metus. „superpilnatys“ nutinka sąlyginai dažnai – kas 13 mėnesių ir 18 dienų.

Tačiau šiemet „superpilnatis“ sutampa su kitu reiškiniu – kasmet rugpjūčio mėnesį matomu Perseidų meteorų lietumi. Paprastai, kai dangus yra tamsus ir giedras, galima išvysti daugiau negu 100 meteorų per valandą. Tad tiems, kurie matydami krentančią žvaigždę mėgsta sugalvoti norą , tai – puiki proga apsirūpinti „sėkmės atsargomis“ visiems ateinantiems metams.

Tačiau su pilnatimi siejamas ne tik mėnulio grožis. Liaudies pasakose per pilnatį siautėja vilkolakiai, o dirbančiųjų aptarnavimo srityje tautosakoje  – „jautrūs mėnuliui“ klientai. Kol mokslininkai ginčijasi, ar tikrai pilnatis veikia žmones, „Sandraugos“ kolektyvas taip pat pastebi, kad per pilnatį labai padaugėja interesantų, kurių viršininkus pilnatis aiškiai veikia. Tad dalinamės trumpu sąrašiuku praktikoje išbandytų patarimų jautriems žmonėms:

1. Negerkite kavos ir koka-kolos. Verčiau pakeiskite ją sode augančių žolelių (pvz.: mėtų ar šaltalankių) arbata;

2. Jei per pilnatį sunku užmigti – ir nesistenkite per daug. Verčiau paskaitykite įdomią knygą, ar preiš aušrą išeikite laukan pasigrožėti Perseidų meteorais.

3. Ir ypač, ypač (!) nesigadinkite nervų žiūrėdami rusų televizijų programas. Mokslininkų tyrimais yra aiškiai įrodyta, kad didelė propagandos dozė gadina nervus. Tausokite juos.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis The Guardian ir technologijos.lt inf.