Nuo rytojaus kainas matysime abiem valiutomis

2014-08-21 

Šią savaitę prekių ir paslaugų kainos jau oficialiai privalės būti skelbiamos abiem valiutomis: litais ir eurais. Nors Kai kurios įmonės taip informuoti ėmė savo klientus jau anksčiau, nuo rytojaus šis reikalavimas taps privalomu. Rytoj darbą pradeda ir per 350 specialistų specialistų iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ir kitų kontroliuojančių institucijų. Jie turės užtikrinti, kad prekių ir paslaugų kainos jų skelbimo vietose  būtų nurodytos litais ir eurais, bei, kad kainos į eurus būtų perskaičiuotos teisingai.

Prekių ir paslaugų kainos litais ir eurais turės būti nurodytos visose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, kuriose siūloma įsigyti prekę ar paslaugą, neaplenkiant internetinių parduotuvių, teleparduotuvių, interneto tinklalapių ir t.t.

Šis reikalavimas galios ir reklamoms, kainų etiketėms, kainoraščiams ir visose kitose informacijos apie prekių ar paslaugų kainas pateikimo priemonėse.  Jos turės būti lengvai prieinamos vartotojams prieš įsigyjant prekę ar paslaugą.

Teisės aktais nustatytais atvejais kai kurių prekių ir paslaugų kainos (pavyzdžiui, elektros, šilumos energijos, karšto ir šalto vandens, dujų tiekimo, komunalinių ir priežiūros paslaugų kainos) dviem valiutomis taip pat turės būti nurodomos vartotojui išrašomose sąskaitose ar mokėjimo pranešimuose.

Kai prekės sveriamos ar kitaip matuojamos vartotojo akivaizdoje dviem valiutomis, privaloma skelbti prekės standartinio vieneto (pavyzdžiui, 1 kilogramo) pardavimo kainą.

Informaciją apie prekių ir paslaugų kainas dviem valiutomis vartotojams pateikti žodžiu galės dirbantieji turgavietėse ar vietose, kur nereikalaujama įrengti kasos aparato: tai išnešiojamąja ar išvežiojamąja prekyba užsiimantys pardavėjai ar paslaugų teikėjai, turgavietėse nuo lauke pastatytų laikinųjų prekybos įrenginių (prekystalių, vežimėlių), kilnojamuosiuose nameliuose, vagonėliuose, iš automobilių dirbantys pardavėjai.

Šiais atvejais rekomenduojama turėti rašytinį pavyzdį, kuriame būtų nurodyta dviejų valiutų santykis ir nuoroda, kad kainos apvalinamos pagal matematines apvalinimo taisykles.

„Nustačius pažeidimus dėl kainų skelbimo litais ir eurais, pirmą kartą nebus taikomos labai griežtos sankcijos. Tokiu atveju kontroliuojančių institucijų atstovai surašys administracinių teisės pažeidimų protokolą ir fiziniams asmenims skirs įspėjimą, o juridiniams asmenims įspėjimą arba baudą iki 1 000 litų ir nustatys terminą pažeidimui pašalinti. Už pakartotinius pažeidimus sankcijos bus griežtesnės – fiziniams asmenims bus skiriama iki 5 000, o juridiniams asmenims – nuo 1 000 iki 10 000 litų baudos“, –  pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Kai kuriais atvejais verslininkams gali būti taikomos ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo numatytos baudos, kurios gali siekti iki 120 000 litų, jeigu ši bauda neviršija 6 proc. prekybininko metinių pajamų praėjusiais metais.

Rūta Geležinė, remiantis Teisingumo ministerijos ir vz.lt inf.