Pasaulyje: palaikyti streikuojančius mokytojus jungiasi mokinių tėvai

2014-09-08

Lietuvos mokytojai ir švietimo darbuotojai ne vieninteliai keliantys klausimus apie švietimo sistemą ir reikalaujantys geresnių darbo sąlygų. Kanadoje jau ketvirtą mėnesį tęsiantis nesutarimams tarp mokytojų ir vyriausybės, palaikyti protestuojančių mokytojų jungiasi ir mokinių tėveliai. Jie įvairiomis iniciatyvomis ir akcijomis išreiškia savo palaikymą ir sako tikintys, kad paremti streikuojančius mokytojus – jų moralinė pareiga.

Kanadoje keturis mėnesius besitęsiant nesutarimams tarp mokytojų ir vyriausybės, iniciatyvos palaikyti streikuojančius mokytojus ėmėsi ir šeimos. Išreikšdamos savo palaikymą mokytojams, jos organizuoja įvairias akcijas, kurios savo kūrybingumu nenusileidžia net geriausioms protestų ir pilietinių akcijų tradicijoms.

Kol, dėl vykstančių streikų, mokyklos išlieka uždarytos, tėveliai savo atžalas veda prie vietinių valdžios institucijų (savivaldybių). Čia vyksta vadinamieji „žaidimų pasimatymai“ – susirinkę vaikai kreidelėmis spalvina šaligatvius, žaidžia žaidimus, jiems sekamos pasakos. Šią iniciatyvą tėvai žada tęsti tol, kol vyriausybė įgyvendins mokytojų reikalavimus ir mokyklos bus vėl atidarytos.

Kitos iniciatyvos organizatoriai skelbia internetu jau surinkę virš 3 000 Kanados dolerių (apie 7339 Lt/2093 eur.) laikiniems maisto bankams. Šie maisto bankai yra skirti paremti tuos mokytojus ir jų šeimas, kurių pajamos smarkiai nukentėjo dėl vykstančių streikų.

Šios akcijos organizatorės, Naomi Lazarus teigimu, mokytojų ir valstybės nesutarimai turėtų rūpėti kiekvienam.  „Visos mūsų visuomenės,  ekonomikos, gyvenimo būdo, pagrindas yra vaikų išsilavinimas. Tai yra kažkas, apie ką kiekvienas Britų Kolumbijos (Kanados provincija – aut.p.) pilietis, kiekvienas čia gyvenantis žmogus turėtų galvoti ir rūpintis, nes tai liečia mus visus“ – sako N. Lazarus.

Ji taip pat priduria, kad tėvai ir mokytojai yra socialiniai partneriai, todėl turėtų paremti vieni kitus. „Mokytojų vaidmuo mūsų vaikų gyvenimuose yra begalinis/monumentalus. Tai be galo svarbu –  kiekviena šeima turėtų tai žinoti ir išreikšti savo palaikymą“.

Mokinių tėvai taip pat sukūrė internetinį puslapį pavadinimu „Šeimos remia mokytojus“. Taip siekiama išreikšti savo susierzinimą dėl vyriausybės priimto sprendimo dalinti kompensacijas mokinių šeimoms. Kiekvieno,  iki 12 metų amžiaus mokinio tėvai gali gauti 40 Kanados dolerių (apie 98 Lt/ 28 eur.) kompensaciją už kiekvieną dieną, kuomet vaikas nėjo į mokyklą dėl vykstančių streikų.

Ši iniciatyva Britų Kolumbijos mokesčių mokėtojams kainuoja apie 12 mln. Kanados dolerių kasdien.  „Šeimos remia mokytojus“ internetinis puslapis suteikia galimybę tėveliams padovanoti $40 stipendiją mokytojų streiko fondui. Šiuo puslapiu jau pervestų aukų suma siekia apie 10 000 Kanados dolerių.

Šio projekto organizatorė Kate Milberry sako, kad išgirdusi apie vyriausybės planą, ji iškart panoro šiuos pinigus paaukoti mokytojams. Pasinaudodama socialinės medijos platformomis, ji susisiekė su kitomis šeimomis, kurios jautėsi panašiai.

„Šeimoms yra svarbu išreikšti savo solidarumą su mokytojais. Mes norime, kad mūsų vaikai eitų į mokyklas, o ne dienos centrus. Ir mes norime, kad mūsų vaikų mokytojams būtų mokama sąžininga alga. Mes taip pat norime, kad tie vaikai, kuriems reikia papildomos pagalbos, jos ir sulauktų, ir mes reikalaujame kokybiško švietimo valstybinėse mokyklose“ – teigia K. Milberry.

Parengė Rūta Geležinė, pagal rabble.ca