Praėjusi savaitė Europoje: nerimstantys pilotai ir „baltosios apykaklės“

2014-10-03 Photo credit: Riv / Foter / CC BY-NC-SA

Daugiausiai nesklandumų pastaruoju metu Europoje kyla oro transporto sektoriuje – dėl skirtingų priežasčių protestavo pilotai Vokietijoje ir Prancūzijoje. Tuo tarpu streikus paskelbusios „baltosios apykaklės“  liudija, kad profesinės sąjungos – seniai ne tik fabrikų darbininkų reikalas, o būtinybė bet kuriam save gerbiančiam darbuotojui.

Prancūzija: Air France darbuotojai užbaigė dvi savaites trukusį streiką, paralyžiavusį maždaug pusę bendrovės skrydžių. Streikus išprovokavo bendrovės Air France planai atidaryti pigių skrydžių kompaniją ir dabartinius darbuotojus pakeisti mažesnius atlyginimus gaunančiais darbuotojais iš užsienių šalių, kuriose mažesni mokesčiai.

Vokietijos oro linijų Lufthansa lėktuvai Miuncheno oro uoste. Nuotr. Reuters/Michael Dalder

Vokietija: Lufthansa oro kompanijos pilotai 15-ai valandų nutraukė darbą, protestuodami prieš bendrovės planus taupyti lėšas vėlinant pensijinį amžių iki 60 metų. Šiuo metu pilotai gali į pensiją išeiti sulaukę 55 metų ir iki pilnos pensijos gauti 60 procentų atlyginimo. Streikas sutrikdė keliones apie 9 000 keliautojų. Vokiečių bendrovė Lufthansa yra laikoma pelningiausia aviakompanija Europoje.

Lufthansa ir Air France nėra vienintelės oro bendrovės Europoje įsivėlusios į nemalonumus su darbuotojais. Bankrutuojančioms Čekijos oro linijoms paskelbus apie ketinimus atleisti trečdalį darbuotojų apie streikus prabilo pilotai ir kabinų įgulos nariai, o Graikijoje 24 valandų streikui ruošiasi oro eismo kontrolieriai.

Rugsėjo 30 d. buvo uždaryta 90 proc. Prancūzijos vaistinių. Nuotr. AFP

…ir vėl Prancūzija: Prancūzijos prezidento vykdoma ekonominė politika suerzino „baltosiomis apykaklėmis“ vadinamus aukštos kvalifikacijos darbuotojus: teisininkus, gydytojus, notarus, odontologus,  farmacininkus ir kt.  Jie nerimauja, kad planuojamas šių institucijų atvėrimas konkurencijai su užsienio šalimis pakenks profesionalumo standartams ir darbo vietų saugumui.

Pirmieji iš „baltųjų apykaklių“ į gatves išėjo vaistininkai – antradienį Prancūzijoje buvo uždaryta 90 procentų vaistinių – maksimalus įstatymais leidžiamas skaičius. Farmacininkai išreiškė poziciją, kad vaistai nėra komercinė prekė, todėl jų pardavinėjimas prekybos centruose (kaip tai norima padaryti Prancūzijoje sekant Jungtinės Karalystės ir JAV pavyzdžiu)  – pakenktų vartotojams.

Parengė Rūta Geležinė