Tyrimas parodė, kad Lietuvos mokytojai – vieni skurdžiausių Europoje

2014-11-06

Lietuvos profsąjungoms paskelbus  apie kitą savaitę įvyksiantį mokytojų ir kitų švietimo darbuotojų įspėjamąjį streiką, pasirodė Europos Komisijos užsakymu parengta ataskaita, patvirtinanti, kad mūsų šalies pedagogų reikalavimai yra pagrįsti. Europos šalių kontekste, mūsų šalies pedagogų atlyginimai – vieni skurdžiausių.

Spalio mėnesį pateikta ataskaita, kurią Europos Komisijos užsakymu parengė tinklas „Eurydice“. Šis tinklas teikia informaciją apie Europos švietimo sistemas ir politiką. Ataskaita parodė, kad mokytojai Lietuvoje yra vieni skurdžiausių Europoje, rašo portalas L24.lt

2013-2014 mokslo metais mokytojų ir mokyklų vadovų atlyginimai augo 16 Europos šalių. Lietuvai šiai grupei nepriklauso. Mūsų šalies pedagogų perkamoji galia 2014 metais buvo mažesnė nei 2009 m. krizės pradžioje.

Karjerą pradedančių Lietuvos mokytojų atlyginimai (3774 eurų per metus iki mokesčių) dydžiu pralenkia tik rumunus. Tai – beveik ketvirtadaliu mažesni atlyginimai negu kaimyninėje Latvijoje, maždaug pusantro karto mažesni nei Balkanų šalyse ir daugiau negu du kartus mažesni negu Estijoje.

Tuo tarpu pradedančių Lietuvos pedagogų atlyginimai nuo Skandinavijos šalių ar Liuksemburgo atsilieka net 10-20 kartų. Toks didelis atotrūkis signalizuoja, kad jaunieji mokytojai yra menkai motyvuojami finansiškai.

Karjerą baigiančių mokytojų vidutinė alga Lietuvoje yra beveik dvigubai didesnė nei pradedančiųjų mokytojų (beveik 7 tūkst. eurų per metus), tačiau palyginus su kitų tirtų Europos šalių mokytojų atlyginimais, ši suma taip pat neatrodo didelė. Karjerą baigiantys mokytojai mažesnius atlyginimus gauna tiktai Latvijoje.

Nagrinėjant 36 „Erasmus+“ programoje dalyvaujančių Europos Sąjungos ir kitų šalių (Bosnijos ir Hercegovinos, Islandijos, Lichtenšteino, Juodkalnijos, Makedonijos, Norvegijos, Serbijos ir Turkijos) duomenis, pateiktus ataskaitoje „Europos mokytojų ir mokyklų vadovų algos ir priedai 2013-2014 m.“, Lietuvos mokytojų atlyginimai yra priešpaskutiniai.

Rūta Geležinė, remiantis L24.lt inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *