Įspėjamasis mokytojų streikas – Kas, Kur, Kaip ir Kada?

2014-11-10

Lapkričio 13 dieną šalies darželiuose ir mokyklose vyks  įspėjamasis streikas. „Šio įspėjamojo streiko misija – išreikšti solidarumą. Tai savotiškas pasitikrinimas, kiek konkrečios mokyklos ar darželio darbuotojai palaiko iškeltus reikalavimus“ – sakė LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Siekiant išsklaidyti pasigirstančius nuogąstavimus ir apsisaugoti nuo klaidingos informacijos, jis atsakė į dažniausiai užduodamus klausimus ir paaiškino, ką pedagogams ir švietimo įstaigų darbuotojams reikia žinoti apie artėjantį įspėjamąjį streiką.

Kas turi streikuoti?

„Streikas – tai vienos įmonės ar kelių įmonių darbuotojų ar jų grupės laikinas darbo nutraukimas, kai kolektyvinis ginčas neišspręstas arba darbuotojus tenkinantis taikinimo komisijos, darbo arbitražo ar trečiųjų teismo sprendimas nevykdomas“ (LR DK 76 str. ).

Streikuoja visi mokyklos darbuotojai. Taip – ir ne profsąjungų nariai taip pat streikuoja, kaip ir mokytojai, sargai, valytojos… Pavyzdžiui, jeigu streiko metu valytoja šluos koridorių ar plaus langus, ji taps streiklauže. O tokių niekas nemėgsta.

Kiek truks įspėjamasis streikas?

Streikų būna įvairių rūšių. Pavyzdžiui, vėžlio – kai dirbama ypač lėtai.

2 valandas – nuo 8 iki 10 val. Darželiuose – dvi valandas nuo darbo pradžios.

Kur reikia būti įspėjamojo streiko metu?

Vienintelė sąlyga – streiko metu būti darbo vietoje. Ateiti į darbą būtina, tačiau streikuotojai gali pasirinkti – susiburti į vieną vietą mokykloje, ar būti atskirai.

Ką veikti streiko metu?

Būti darbo vietoje – mokykloje ar darželyje, bet neatlikti tiesioginių darbo funkcijų. Mokytojai streiko metu gali gerti kavą, skaityti rytinį laikraštį, kalbėtis su mokiniais dėstomo dalyko neliečiančiomis temomis.

Žinoma, sveiko proto principai čia galioja – streiko metu nepatariame užsiimti azartiniais lošimais ar daužyti mokyklos langų.

Streiko laikotarpiu streike dalyvaujantiems darbuotojams darbo sutarties vykdymas sustabdomas, išsaugant darbo stažą, darbo vietą, aprūpinimą pagal valstybinį socialinį draudimą,bei užtikrinama apsauga nuo nelaimingų atsitikimų darbe. (žr. LR DK 82 str.)

Ar reikia perspėti mokinius ir mokinių tėvus apie vyksiantį įspėjamąjį streiką?

Taip. Mokinius ir (arba) jų tėvus reikia perspėti, kad vyks įspėjamasis streikas. (Tačiau mokytojai vis tiek neturi teisės liepti mokiniams neiti į mokyklą).

O ką direktorius?

Streiko metu negalioja jokie darbdavio nurodymai.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LPS „Sandrauga“ inf.