Ar mokame tinkamai ilsėtis?

2014-12-05 

Interneto portalas LRT.lt pakalbino psichologus M. Daugelavičių ir E. Čekuolienę, kad sužinotų, kokie yra lietuvių poilsio įpročiai ir kaip derėtų turiningai ilsėtis. Kalbinti psichologai teigė, kad mums dar trūksta sugebėjimo tinkamai pasiilsėti tiek po darbo, tiek savaitgaliais, tiek ir per atostogas. Tai demonstruoja ir streso, alkoholio vartojimo ir savižudybių skaičiaus rodikliai.

Psichologė Edita Čekuolienė prisiminė religinį principą „septintą dieną švęsk“. Anot jos, anksčiau šiuo principu vadovaudamiesi žmonės suprasdavo, kad žmogus turi ne dirbti darbus, o tą laiką skirti kūno ir sielos pusiausvyrai atkurti. Tuo tarpu dabar neretai ir savaitgaliai yra skiriami nepabaigtiems darbams atlikti.

Ji pridūrė, kad „jei labai reikia, galime priversti savo protą dirbti viršvalandžius“,tačiau čia labai svarbus yra saikas – „jei mes nepaisysime to, kad atėjo laikas protui pailsėti, ir versime jį dirbti, pridarysime daug klaidų, sugaišime daugiau laiko“.

Tinkamai ilsėtis trukdo lietuvių būdas

Psichologas Marius Daugelavičius pastebi, kad „esame linkę pirmiausia rūpintis vaikais, šeima, darbu, tėvyne, o mes patys – paskutinėje vietoje. Prioritetą teikiame pareigoms atlikti, o laisvalaikiui, malonumams skirti laiko mums atrodo nepatogu, negerai.“

Jo teigimu, tai susiję su uždaru lietuvių būdu; anot psichologo, esame linkę kaupti nerimą ir neigiamas emocijas, bei pasižymime perdėtu pareigingumu ir atsakingumu. Visa tai trukdo skirti laiko sau ir atpalaiduoti tiek protą, tiek kūną.

„Dauguma lietuvių yra melancholikai, visada su ašara akyse. Žmonės nesijaučia nusipelnę džiaugsmo, yra įtarūs – jei dabar gerai, tai tikrai paskui turi būti labai blogai. Žmonės tiesiog nemoka pasidžiaugti tuo, ką turi“, – priduria E. Čekuolienės.

Ką daryti, kad ilsėdamiesi nepavargtume?

Norint būti pakankamai žvaliu ir energingu, reikia skirti  pakankamai dėmesio poilsiui kiekvieną dieną, sako psichologė.

Pavyzdžiui, protinį darbą dirbantys žmonės, įvairių mokslininkų rekomendacijomis, turi ilsėtis po 10–15 min. po kiekvienos darbo valandos. Kad atkurtume minčių ir kūno pusiausvyrą, taip pat yra svarbu savaitgalių nepraleisti darbuojantis. Atostogaujant svarbi ne tik atostogų vieta, bet ir žmonės, su kuriais leidžiame atostogas.

Anot E. Čekuolienės, „reikia tinkamai pasirinkti, su kuo ilsėtis. Pageidautina, kad žmonės, su kuriais ilsimės, mus įkvėptų, suteiktų teigiamų emocijų. Labai gražu žiūrėti, kada žmonės išvažiuoja ilsėtis mėnesiui prie jūros su šeima, tačiau kai kartu paimama dar nemėgstama uošvė ar nuolat atostogų ritmą trikdanti draugė, po tokių atostogų greičiau norisi į darbą pailsėti“.

Tai kaip derėtų „teisingai“ ilsėtis?

„Kiekvienas žmogus savaip pasirenka poilsį, tačiau prasminga ilsėtis, kai sužinai, patiri kažką naujo. Kai dirbame, neturime laiko tam susikaupti, o poilsiaujant skaityti intelektualią literatūrą yra labai graži ir prasminga veikla“, – tikina psichologė E. Čekuolienė.

 „Poilsis turėtų būti to, nuo ko pavargstama, priešingybė“ – sako M. Daugelavičius. Jis paaiškina, kad protinį dirbą dirbantis  žmogus nelabi gerai pasiilsės laisvu metu skaitydamas sudėtingą intelektualinę knygą, o fizinį darbą dirbantysis – kapodamas malkas. Psichologas teigia, kad „poilsis turėtų būti to, nuo ko pavargstama, priešingybė“.

Pagal LRT.lt inf.