Įmonės reorganizacija: pavyzdys iš Šakių

2014-12-11

Vakar Lietuvos profesinės sąjungos (sutr. LPS) „Sandrauga“atstovai lankėsi Šakiuose. Čia įvyko susitikimas su padalinamos įmonės darbuotojais, sulaukusiems pasiūlymų darbo santykius tęsti naujai kuriamoje įstaigoje. Darbuotojams LR Darbo kodekse įtvirtintas jų teises aiškino ir rūpimais klausimais konsultavo  LPS „Sandrauga“ pirmininkas, teisininkas Kęstutis Juknis. Jis atkreipė dėmesį, kad iš pirmo žvilgsnio gražiai skambantis darbdavio pasiūlymas neprarasti darbo, o tiesiog tęsti naujoje įmonėje, labai dažnai yra lydymas ir ne tokio gražaus mėginimo neišmokėti darbuotojui priklausančių kompensacijų.

Susirinkimas Šakiuose buvo surengtas atsakant į gautus narių pranešimus apie jų darbovietės reorganizaciją. Darbuotojams buvo paaiškinta, kad jų darbovietė pertvarkoma į dvi įmones. Dalies specialistų darbo vietos perkeliamos į naujai kuriamą bendrovę, todėl jiems pasiūlyta dirbti joje, tokiomis pačiomis pačiomis sąlygomis ir už tokį patį atlygį.

Susirinkusiesiems jų teises, įtvirtintas LR Darbo kodekse, aiškinęs ir į klausimus atsakinėjęs  LPS „Sandrauga“ pirmininkas, teisininkas Kęstutis Juknis pastebėjo, kad šioje situacijoje išryškėja viena pagrindinė problema, ne retai pasitaikanti ir kitose pertvarkomose įmonėse: darbdavys nėra linkęs darbuotojams išmokėti jiems priklausančių kompensacijų.

Darbdavio gera valia – ar tikrai tokia gera?

Vykdant įmonės pertvarkymą, bene visiems darbuotojams pirmiausia kyla klausimas „o kaip bus su mano darbu?“ Tad darbdavio pasiūlymas neprarasti darbo, o tiesiog jį tęsti naujai kuriamoje įmonėje iš pirmo žvilgsnio pasirodo sąžiningas ir naudingas. Kęstutis Juknis atkreipė dėmesį, kad remiantis LR Darbo kodekse įtvirtintomis nuostatomis, darbuotojui siūlyti kitas darbo vietas yra ne darbdavio teisė ar malonė, kylanti iš geros širdies, o – pareiga.

Kas lieka tarp eilučių?

Kuomet pertvarkant įmonę į dvi atskiras bendroves žmogus nepraranda darbo, o tiesiog vieną dieną pasikeičia darbovietės „pavadinimas“, gali susidaryti įspūdis, kad jis nieko nepraranda.

Tačiau yra ne visai taip: pasikeitus darbovietei, net ir išsaugojus tokią pačią darbo vietą, asmuo praranda savo specialųjį darbo stažą įgytą buvusioje darbovietėje. Todėl, remiantis LR Darbo kodeksu, jam priklauso kompensacija.

Apibendrinant Šakių atvejį

Kaip po renginio pastebėjo konsultavęs teisininkas, LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, susitikimo dalyviai jį maloniai nustebino: „Žinoma, kuomet iškyla bent menkiausia tikimybė prarasti darbą, šaltą protą išlaikyti nėra lengva. Tačiau mūsų nariai, dirbantys šioje Šakių įmonėje, panašu, kad puikiai geba tai padaryti. Jie labai teisingai pasielgė neskubėdami pasirašinėti po gautais pasiūlymais ar ieškotis naujų darbų, o pirmiausiai informuodami mus ir atvykdami į susitikimą. Juk būtent tam mes ir esame. Norėčiau jiems palinkėti ir toliau elgtis taip pat oriai, protingai ir drąsiai ginant savo teises.“

Parengė Rūta Geležinė