Kaip iš tikrųjų atrodo Kalėdų elfų dirbtuvės?

2014-12-23

Pamirškite Laplandiją. Tikrieji Kalėdų namai yra keistas, neištariamo pavadinimo Kinijos miestas Yiwu. Žurnalisto apsilankymas pasauliniame šventinių dekoracijų ir plastikinių dovanų epicentre atskleidė, kad tikrajame Kalėdų miestelyje nėra nei elfų, nei sniego – tik 600 fabrikų, pagaminančių 60 procentų Kalėdinių atributų.

Nesibaigiančios eilės dirbtinių eglučių, dirbtinio sniego, dirbtinių Kalėdų Senio kepurių, judančių ir LED lemputėmis apkarstytų elnių. Taip atrodo Kalėdų Senelio irštva, egzistuojanti, kad jauni darbininkai iš tolimosios šalies turėtų darbą, o likęs pasaulis būtų aprūpintas laikinais, išmetamais, ir tik impulsui pagavus perkamais niekučiais.

Atrodytų, dauguma Kalėdinių dekoracijų turėtų būti gaminamos automatiškai, ant gamyklinių staklių. Tačiau Kinijos Kalėdinių dekoracijų gamybos sėkmė slypi tame, kad darbininkų atlyginimai yra tokie maži, kad rankomis gaminti produkciją yra pigiau, negu naudoti mašinas.

Viena moteris išpakuoja kaspinus, kita juos klijuoja ant raudonais blizgučiais išmarginto ženkliuko“Merry Chrismas“ (liet. Laimingų Kalėdų). Jaunas berniukas – atrodo, vos sulaukęs paauglystės, dažo raudonai uogų imitacijas.

Darbininkus supa jų darbo vaisiai: tūkstančiai Kalėdų ornamentų ir dekoracijų nuolatos kraunami į kartono dėžes, kurios kaupiasi ant grindų ir rikiuojasi į bokštus darbuotojams virš galvų. Dėžės kaupiasi kur kas greičiau, negu spėjama jas išvežti.

Raudonos Kalėdų Senio kepurės, vakaruose parduodamos už kelias monetas, yra gaminamos čia. Mergina prisiuva kepurėms baltą kailiuką maždaug dviejų kepurių per minutę greičiu. Baigusi vieną, ji paprasčiausiai nustumia jas toliau ir kepurės sugula į krūvą po jos stalu.

Plastiko apdirbimo kambaryje dirba daugiausiai vyrai, dėl tvyrančio karščio išsirengę iki juosmens.Darbas monotoniškas ir potencialiai pavojingas – darbininkai turi nuolatos kišti rankas į didžiulius presus. Dauguma jų laiką leidžia žiūrėdami Kinų TV dramas savo mobiliuosiuose telefonuose.

Parengta pagal bbc.co.uk,  The Guardian ir Inquisitr.com