2014 metai skaičiais: kiek LPS „Sandrauga“ uždirbo savo nariams?

2015-01-01

Pradedame skaičiuoti nuveiktus darbus 2014 metais. Ne paslaptis, kad Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ ypatingai stipri teisinio atstovavimo srityje, o Lietuvos teismuose užregistruota daugiausiai būtent šios profesinės sąjungos inicijuotų bylų. Tad būtent nuo šios temos ir pradedame. Šiandien – apie didžiausias praėjusių metų bylas ir sumas, kurias nariams iškovojo mūsų teisininkai.

Pagal nustatomus pažeidimus 2014 metais „pirmavo“ transporto sektorius

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ nario mokestis atsiperka su kaupu – šiemet įsitikino ne vienas tolimųjų reisų vairuotojas. Pavyzdžiui, UAB „Transkede“ dirbęs G.Š. Iš šio darbuotojo Vilkaviškio bendrovė mėgino prisiteisti pinigines išmokas už neva padarytą žalą. Šia istorija susidomėję „Sandrauga“ teisininkai vairuotojui „sutaupė“ nei daug, nei mažai – 23 tūkst. Lt.

Tuo tarpu UAB ,,Manvesta“ į teismą kreiptis nesivargino ir išskaitas iš vairuotojų atlyginimų darė savavališkai. Teismų toks savarankiškumas nesužavėjo – transporto įmonė buvo priversta LPS „Sandrauga“ nariui grąžinti tai, ką „pasiskolinusi“, t.y. apie 8 tūkst. Lt.

Šiemet sėkmingai baigėsi ir „vilko bilieto“ byla. Taip mūsų teisininkai praminė šią istoriją, kurioje UAB „Finėja“ darbuotojo S.T. pakartotiniai prašymai atleisti iš darbo savo noru, stebuklingai pavirto išmetimu už pravaikštas. Teismas pripažino, kad toks bendrovės elgesys buvo neteisėtas, bei priteisė atlyginti S.T. patirtą tiek turtinę, tiek ir neturtinę žalą. Deja, kaip buvo įkainota ši žala, S.T. prašymu atskleisti negalime.

Viešas šmeižtas sutaupyti nepadėjo – savivaldybės darbuotojui išmokėti 50 tūkst. Lt

Kitas narys A.P. iš tarnybos savivaldybėje buvo atleistas ne tik neteisėtai, bet ir su dideliu trenksmu – nepagrįstai lauk mestas darbuotojas buvo apšmeižtas ir viešosios informacijos šaltiniuose. Vyriausiasis administracinis teismas net ir labai garsiai skambančiomis paskalomis nepatikėjo ir neskundžiama nutartimi grąžino A.P. į tarnybą, bei priteisė jam kompensaciją už priverstinių pravaikštų metu prarastą atlyginimą – beveik 50 tūkst. Lt. Teismas taip pat nurodė išmokėti kompensaciją už darbuotojo patirtą neturtinę žalą. Žinoma, galima diskutuoti, ar kokia nors kompensacija gali atlyginti suterštą reputaciją ir jausmus, kuriuos tenka patirti šmeižiamam žmogui, kol jo nekaltumas dar neįrodytas.  Tačiau Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ šioje istorijoje įžvelgia ir teigiamą pusę, laikydama šią bylą praktiniu įrodymu, kad teisingumas remiasi faktais ir argumentais, o ne asmeninėmis nuomonėmis, bauginimais ar paskalomis.

Policijos naujienos

Šiemet užderėjo nemažai bylų policijos sektoriuje. Jų pradininke galima laikyti R. T., kuri po beveik dvejų metų bylinėjimosi,  šiemet pagaliau pasiekė pergalę ir grįžo į darbą, prisiteisusi apvalią, 40 tūkst. Lt kompensaciją už priverstinę pravaikštą. R.T. iš tarnybos policijoje buvo atleista dėl tariamai netinkamos sveikatos būklės. Padedama profesinės sąjungos, pareigūnė vis dėl to įrodė, kad sveikata nesiskundžia, tad teismo sprendimu buvo grąžinta į tarnybą, kurioje sėkmingai dirba iki šiol.

Šios išvardintos bylos – tik keli pavydžiai iš daugybės bylų, kuriose dirbančiuosius šiemet gynė LPS „Sandrauga“. Teisminės pagalbos 2014 metais prireikė daugiau nei pusšimčiui narių. Kol vienas bylas pasisekė išspręsti draugiškai – pavyzdžiui, taikos sutartimis, dalies bylų sprendimų dar laukiama artimiausiais mėnesiais. Todėl pasinaudodami proga norėtume palinkėti ramybės tiems įstaigų ir įmonių vadovams,kurie iš „nudegusių“ kolegų dar nespėjo pasimokyti pripažinti savo klaidų, bei neskriausti darbuotojų.

Parengė Rūta Geležinė

 

LPS „Sandrauga“ vykdo nemokamas teisines konsultacijas kiekvieną ketvirtadienį, kurių metu galite atvykti pasikonsultuoti visais teisiniais klausimai. Būtina išankstinė registracija telefonu 8 37 20 65 97. Mūsų adresas: Laisvės al.46, Kaunas.