,,CPK DEŠIMTMETIS : status guo ante et ex nunc“

2013-01-31

Lygiai tokiu pat pavadinimu, vakar, Mykolo Riomerio universitete įvyko mokslinė-praktinė konferencija, kurią organizavo Vilniaus Universiteto ir Mykolo Romerio universiteto mokslininkai.
Įdomų ir vertingą pranešimą : ,,Sprendimas už akių po CPK pakeitimų: ar vis dar veiksminga priemonė kovai su proceso vilkinimu“ skaitė Vilniaus universiteto Teisės fakulteto privatinės teisės katedros dr. Vigita Vėbraitė . Pranešėja iškėlė klausimą ar viešas paskelbimo būdas yra tinkamas atsakovo informavimas prieš priimant sprendimą už akių, kai toks procesinių dokumentų įteikimas iš esmės yra fikcija ? Iš kitos pusės neleidimas priimti sprendimą už akių būtų vertintinas kaip proceso vilkinimas su tuo pačiu galutiniu rezultatu ? Atkreiptinas dėmesys, kad teismai į esamus CPK pakeitimus praktikoje realiai nekreipia dėmesio, todėl neretai apeliacine tvarka pirmos instancijos teismų sprendimai yra naikinami.
,,Viešojo intereso gynimo civilinio proceso tvarka ex nunc“ pranešimą, sukėlusį atkaklias diskusijas, pristatė Mykolo Romerio universiteto lektorius Darius Bolzanas. Iš ko kildinamas, kaip suvokti viešąjį interesą, kokios socialinės sąlygos įtakoja visuomenė grupę ir kada jis turi būti ginamas, diskutavo ne tik teisėjai, mokslininkai, bet ir konferencijoje dalyvavę teisininkai. Nuvainikuotas teiginys, kad teismai iškeldami bylą nieko nevertina. Akivaizdu, kalbėjo konferencijos dalyviai, kad nuo pat atsidūrimo ieškinio teisme atsiranda ir jo vertinimas.
VU privatinės teisės katedros lektorius Aurimas Brazdeikis iškėlė klausimą apie piktnaudžiavimo procesu padarinius, ir pristatė pranešimą tema – „Piknaudžiavimo padariniai : dešimt metų CPK taikymo patirtis ir pamokos“.
Diskusijose dalyvavo profesorius, dr.Vytautas Nekrošius, Lietuvos Aukščiausiojo teismo teisėjas Egidijus Laužikas, profesoriai V. Vebraitė, V.Višinskis.

Pirmininkas                                                                                            Kęstutis Juknis