Kaupti atostogas – nebeapsimoka

2015-01-12

Jau keletą metų dirbate be atostogų? Dabar pats metas galvoti, kaip jas panaudoti. Nuo šių metų gruodžio 1 dienos pradeda galioti Darbo kodekso pataisos, numatančios, kad iš darbo išeinančiam darbuotojui darbdavys privalo kompensuoti tik tas nepanaudotas atostogas, kurios susikaupė  per paskutinius tris metus.

Nuo 2015 metų gruodžio 1 dienos pradeda galioti nauja LR Darbo kodekso 175 str. redakcija. Po šios datos išeinantieji iš darbo turės teisę prašyti piniginės kompensacijos tik už per pastaruosius trejus metus susikaupusias nepanaudotas atostogas.

Iki 2015-12-01 galioja LR Darbo kodekso 175 str., skelbiantis: „Atleidžiant darbuotoją iš darbo (išskyrus atvejus, kai atleidžiama dėl jo paties kaltės), nepanaudotos kasmetinės atostogos jo pageidavimu suteikiamos nukeliant atleidimo datą. Tokiu atveju atleidimo iš darbo diena yra laikoma kita diena po kasmetinių atostogų pabaigos dienos.“

Tad tiems darbuotojams, kurie jau turi sukaupę labai daug atostogų, dabar yra pats metas pradėti sukti galvą, kaip jas panaudoti. Išeinantieji iš darbo iki gruodžio 1 dienos dar gali prašyti piniginės kompensacijos už visas nepanaudotas atostogas. Tačiau tie darbuotojai, kurie darbo prarasti nenori, spręsdami šią problemą turės ieškoti gražaus susitarimo su darbdaviu būdo – remiantis įstatymais, darbdavys neprivalo leisti darbuotojui atostogauti daugiau negu 28 dienas per metus.

Nuo 2015-12-01 įgalioja LR Darbo kodekso 175 str. pataisa, skelbianti: „Atleidžiant darbuotoją iš darbo (išskyrus atvejus, kai atleidžiama dėl jo paties kaltės), nepanaudotos kasmetinės atostogos jo pageidavimu suteikiamos nukeliant atleidimo datą, bet ne daugiau kaip už trejų darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas, jeigu darbuotojas faktiškai galėjo jomis pasinaudoti ir kolektyvinėje sutartyje nenustatyta kitaip. Tokiu atveju atleidimo iš darbo diena yra laikoma kita diena po kasmetinių atostogų pabaigos dienos.“

Šių pataisų tikslas – paraginti dirbančiuosius neaukoti savo poilsio ir, tikėtina, sveikatos, tikintis, kad išeidami iš darbo gaus didesnę kompensaciją.

Darbo kodeksas numato, kad darbuotojams priklauso 28 dienos kasmetinių atostogų, išskyrus tuos atvejus, kai darbovietėje galioja kolektyvinė sutartis, kurioje numatyta kitaip. Daugiau atostogų turi tie darbuotojai, kuriems dar nėra 18 metų, neįgaliesiems, asmenims, auginantiems vaiką iki 14 m. arba neįgalų vaiką iki 18 m. Jiems priklauso 35 dienų atostogos per metus.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LR Darbo kodeksu ir Delfi.lt.