Siūlomas eksperimentas: viršvalandžiai mainais už didesnį atlyginimą

2015-01-23

Ryškėja daugiau naujojo darbo kodekso projekto detalių. Šalies žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad prieš pakeičiant LR Darbo kodeksą naujuoju, sukurtu pagal socialinį modelį, siūloma iš pradžių jį išmėginti ant „bandomųjų triušiukų“. Tiesa, šiais eksperimento dalyviais galėtų tapti tik specialius reikalavimus atitinkančios įmonės, bei jų darbuotojai.

Lietuvos dienraštis „Verslo žinios“ rašo, kad socialinį modelį kuriantys mokslininkai šį eksperimentą norėtų iš pradžių išmėginti. Pirmus 2-3 metus liberalesnis darbo santykių reguliavimas paliestų maždaug 14 proc. dirbančiųjų.

Lanksčiu įdarbinimu ir atleidimu bei didesniais viršvalandžiais galės pasinaudoti įmonės, kuriose mažiausiai 90% dirbančiųjų gauna didesnę nei minimalią algą, turinčios profsąjungą arba darbo tarybą, kolektyvinę sutartį ir nebaustos pastaruosius penkerius metus už nelegalų darbą, rašo VŽ.

Galimybė daugiau uždirbti ar naudotis lankstesniu darbo grafiku būtų sudaryta tose įmonėse dirbantiems asmenims, kurių mėnesio atlyginimas ne mažesnis negu 1,5 vidutinio darbo užmokesčio (apie 3.345 Lt). Kaip vyksta eksperimentas, prižiūrėtų profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai. Norinčios dalyvauti eksperimente įmonės turėtų pateikti paraišką Valstybinei darbo inspekcijai ir atitinkančios kriterijus būtų įrašytos į patikimų įmonių sąrašą.

Tiesa, laikraščio duomenimis, kol kas prognozuoti, kiek įmonių išreikštų norą dalyvauti eksperimente – sudėtinga. Manoma, kad daugumai Lietuvos bendrovių „koją pakištų“ reikalavimas turėti įmonėje veikiančią profsąjungą ir kolektyvinę darbo sutartį. Kaip rodo LPS „Sandrauga“ patirtis, Lietuvos darbdaviai kol kas dar itin nepalankiai žiūri į profsąjungų veiklą; vis dar pasitaiko atvejų, kuomet darbdavys, sužinojęs apie darbuotojų ketinimą susiburti ar įstoti į profesinę sąjungą, imasi grasinimų, šantažo ir psichologinio smurto prieš darbuotojus.

Kitas kliuvinys verslui – kol kas dar nepaplitusios kolektyvinės sutartys. Nors tiek profesinės sąjungos, tiek ir Valstybės atstovai pasisako už kolektyvinių sutarčių pasirašymą ir nuolatos primena darbdaviams šių sutarčių teikiamą naudą abiems pusėms, kol kas jos vis dar išlieka gana retos.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Verslo Žinios inf.