Praėjusi savaitė Europoje: TV, oro uostai ir 0-valadų kontraktai

2015-02-08 

Grupė  Queen kažkada dainavo  „Show must go on“ (liet. Šou privalo tęstis), tačiau vieno Prancūzijos TV  kanalo darbuotojai ketina sulaužyti šį pramogų pasaulio moto ir skelbia: ne, mes publikos nebelinksminsime. Apie planuojamą streiką skelbia ir Vokietijos profesinės sąjungos. Šį kartą, o gal derėtų sakyti – ir vėl, savo teises gins oro uostų darbuotojai. Na, o kol Lietuvoje vis dar galvojama, kaip liberalizuoti darbo kodeksą, Suomijos aktyvistai imasi veiksmų, kaip uždrausti per daug liberalius vadinamuosius „O valandų darbo kontraktus“.

SUOMIJA: Daugiau jokių „0 valandų kontraktų“

Suomijos profesinės sąjungos taria „gana“ ir palaiko iniciatyvą, kuria siekiama priversti šalies parlamentą persvarstyti ir uždrausti vadinamuosius „0 valandų kontraktus“. Šios darbo sutartys yra paplitusios įvairiose šalyse ir yra labai patogios darbdaviams, nes leidžia darbuotojus į darbą išsikviesti tik tada ir tiek laiko, kiek to reikia darbdaviui. Tačiau dažnai pagal tokias darbo sutartis dirbantys darbuotojai smarkiai nukenčia.

Taip pat reikalaujama, kad dirbantiesiems puse etato būtų garantuojama 18 darbo valandų per savaitę, bei geresnės nedarbo išmokos, o darbuotojams, įsidarbinusiems per laikinojo įdarbinimo agentūras –  pagerintos darbo sąlygos. Šią iniciatyvą, pavadinimu „Pastovus darbas“ , ypatingai palaiko Suomijos profsąjungoms priklausantis jaunimas, ypač dažnai nukenčiantis dėl neapibrėžtų darbo valandų.

PRANCŪZIJA: Show won‘t go on (liet. – šou nesitęs)

Televijos kanalo „Canal+“ darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos teigia, kad šio kanalo darbuotojai yra verčiami nuolatos persidirbti: darbo sąlygos nuolatos prastėja,  dirbančiųjų skaičius yra stabiliai mažinamas, o tai reiškia, kad likusieji susiduria su dar didesniu spaudimu ir darbo krūviu. Tad antrą kartą per 30 šios televizijos darbo metų, jos darbuotojai skelbia streiką, kuris planuojamas kovo 5-ą dieną. Pirmą kartą „Canal+“ darbuotojai streikavo 2003 metais.

VOKIETIJA: „Saugumas turi savo kainą“

Vokietijos profesinė sąjunga „Verdi“ skelbia, kad streikui ruošiasi trijų regioninių šalies oro uosto apsaugos darbuotojai. Streiku siekiama padidinti spaudimą trims Vokietijos federacinėms valstijoms, kuriose derybos dėl darbuotojų atlyginimų yra įšalusios.

Dauguma streikui besiruošiančių darbuotojų uždirba šalies minimumą – 8,50 Eur per valandą. Profesinės sąjungos siekia, kad jų atlyginimai būtų pakelti papildomais 0,70-2,50 Eur už valandą ir skelbia „saugumas turi savo kainą“.

Hamburg‘o, Stuttgart‘o ir Hannover‘o oro uostų darbuotojai streikuos šį pirmadienį; tikėtina, kad tą dieną skrydžiai vėluos arba bus atšaukti.

 Parengė Rūta Geležinė

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *