Darbas-puse etato, įmokos Sodrai – pilnu

2015-03-03 

Dienraštis Verslo Žinios praneša, kad Seime siekiama įtvirtinti, jog ne visą darbo laiką dirbantys ir minimalios algos negaunantys darbuotojai, Sodros įmokas turėtų mokėti bent nuo minimalios mėnesinės algos (300 Eur). Projekto iniciatoriai tvirtina, kad tokiomis priemonėmis siekiama kovoti su šešėliu, tuo tarpu skeptikai pastebi, kad priėmus tokias nuostatas puse etato dirbantys studentai ir pradedantieji verslininkai – tikėtina –  įklimptų į skolas. 

Taip pat pranešama, kad jeigu asmuo dirba ne visą darbo laiką pas kelis draudėjus (t.y. keli skirtingus darbdavius) ir pas kiekvieną iš jų  „priskaičiuota suma, nuo kurios skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, yra mažesnė negu minimalioji mėnesinė alga, socialinio draudimo įmokas nuo minimaliosios mėnesinės algos turi apskaičiuoti draudėjas, pas kurį asmuo įsidarbino anksčiau“.

Tuo tarpu jeigu  darbuotojas nedirbo visą jam priklausantį darbo laiką (dėl ligos, motinystės, tėvystės ir pan. priežasčių) ir dėl to uždirbo mažesnį nei MMA darbo užmokestį, toks darbuotojas privalomojo socialinio draudimo mokestį turėtų mokėti nuo minimalios mėnesinės algos, perskaičiuotos pagal dirbtą laiką.

Palaikantieji šias pataisas teigia, kad tokia privalomojo socialinio draudimo įmokų skaičiavimo tvarka padėtų pažaboti mėginimus „apeiti“ mokesčių mokėjimą klaidinančiai nurodant kur kas mažesnį etatą, nei iš tiesų. Pavyzdžiui, tas pats šaltinis praneša, kad Lietuvoje yra apie 10 tūkst. įmonių vadovų, neuždirbančių net minimalios mėnesio algos, bei neturinčių kitų  draudžiamųjų pajamų šaltinių.

Iš kitos pusės, skeptikai klausia, o ką -priėmus šias pataisas –  turėtų daryti pradedantieji ir vis dar nuostolingai dirbantys verslininkai, kurie sau atlyginimo paprasčiausiai dar neuždirba? Arba ar atsiras darbdavių, įdarbinančių studentus pusei etato, jeigu už juos reikės mokėti mokesčius nuo MMA?

Šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus siūloma priimti iki š.m. birželio 30 d.

Rūta Geležinė, remiantis vz.lt