Praėjusi savaitė Europoje: kas yra bendra tarp mūsų kaimynų, šampano ir teismo?

2015-03-27

Išgirdus klausimą „kas bendra tarp kaimynų, šampano ir teismo?“ greičiausiai prieš akis iškart iškyla kriminalinių kronikų vaizdelis, tačiau teisingas atsakymas šįkart nė kiek į tai nepanašus. Kaimynai, šampanas, teismas – tai raktiniai žodžiai, apibūdinantys svarbiausius praėjusią savaitę Europoje įvykusius profsąjunginės veiklos įvykius. Taigi, kviečiame pasižvalgyti kuo „kvėpuoja“ Europa.

Kaimynai – Latvija: Sveikatos ir socialinių darbuotojų profesinių sąjungų jungtinė atstovybė paskelbė apie balandžio 20 dieną planuojamą protesto akciją Rygoje. Protesto akciją ketinama rengti kiek įmanoma arčiau tą dieną Rygoje vyksiančio Europos Sąjungos (sutr. ES) Sveikatos apsaugos ministrų susitikimo vietos.

Profesinės sąjungos teigia, kad protestas organizuojamos siekiant pabrėžti, kad ši sritis finansuojama nepakankamai – Latvijoje šis finansavimas sudaro tik apie 3 procentus bendrojo vidaus produkto. Kita didelė problema, kurią įvardina profsąjungiečiai, yra tai, kad dvi didžiausios Latvijos ligoninės galimai yra atsidūrusios ant nemokumo ribos.

Profesinės sąjungos atkreipia dėmesį ir į tai, kad šioje šalyje, iš visos ES, yra didžiausia proporcija gyventojų, kurių sveikatos apsaugos ir priežiūros poreikiai lieka nepatenkinti, medicinos personalo atlyginimai keliami daug vėliau nei kitų sektorių darbuotojų, bei tik 50 procentų medicinos universitetų ir kolegijų absolventų darbo ieškoti lieka Latvijoje.

Teismas – Turkija: teismas išteisino 5 profesinių sąjungų lyderius, kaltintus „visuomenės skatinimu dalyvauti neteisėtame marše“. Profsąjungų lyderiams grėsė nuo pusantrų iki keturių metų kalėjime už išplatintą žinutę,  kviečiančią visuomenę tarptautinę darbininkų dieną (gegužės 1-ąją) ateiti į Stambulo „Taksim“ aikštę.

Šampanas – Prancūzija: garsiųjų Šampanės (Prancūzija) provincijos vynuogynų ir vyno daryklų, kuriose gaminamas šampanas yra pelnęs pripažinimą ir prestižą visame pasaulyje (juk ir mes putojantį vyną vadiname būtent šampanu!), darbuotojai kyla į kovą.

Taikus šių laikų protestas nė iš tolo neprimena 1911 metais regione įvykusių riaušų, kurių metu buvo plėšiami Šampanės namai, deginami vyno rūsiai, naikinami vynai. Tuomet regionas buvo paskelbtas civilinio karo zona, o riaušes sustabdyti pajėgė tik 40 tūkstančių iš Paryžiaus atsiųstų karių.

Vynuogynų ir vyno daryklų darbuotojai praėjusią savaitę surengė mitingą, reikalaudami pripažinti jų darbo indėlį prisidėjus prie rekordinių pardavimų (siekusių €4.5 milijardų), 2014 metais užfiksuotų regione.

Darbuotojai reikalauja pakelti jų priedus ir priemokas. Į mitingą susirinko nuo 600 iki 1000 protestuotojų, kurie vėliau prisijungė palaikyti jau keletą savaičių su pertraukomis streikuojančių Besserat de Bellefon darbuotojų.

2014 metais buvo eksportuota 307 milijonų vyno butelių iš Šampanės regiono, kas gamintojams sukrovė  €4.5 milijardų. Tai 2.2 procentų pakilimas lyginant su 2013 metais ir antras geriausiais rezultatas šio regiono vyndaryklų istorijoje.

Parengė Rūta Geležinė