Apie sosmodelį: ką pamiršta projekto rengėjai?

2015-04-08

Pristačius socialinį modelį, kuris turėtų kardinaliai pakeisti ir Darbo kodeksą, viešumoje girdime daugybę jį apibūdinančių sinonimų: „šiuolaikiškas“, „liberalus“, „pažangus“ „senasis DK susenęs“ ir t.t. Tačiau įvertinus visą naujojo DK projektą atrodo, kad Lietuvoje jis paprasčiausiai bus atmestas kaip svetimkūnis, nes neveiks taip, kaip yra reklamuojamas, o šio neveiklumo pasekmės „gali būti labai įvairios ir skaudžios: nuo naujos emigracijos bangos iki grėsmės nacionaliniam saugumui“ – teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Nepavykus 2006 metais gauti pritarimo iš ES dėl 60 valandų darbo savaitės Lietuvoje įvedimo ir neįtvirtinus atskirų darbo kodekso straipsnių pakeitimo, po devynių metų kapitalas su visom pajėgom siekia revanšo. Naujojo Darbo kodekso šalininkai nesileisdami į argumentaciją skelbia, kad esamas darbo kodeksas yra pasenęs, sustabarėjęs, nelankstus ir šiaip nelabai geras, nes neatitinka ,,kažkieno nustatytos laiko dvasios“.

Save tituluojantys ir garsiais vardais prisistatantys ekspertai, kaip kokie požemių burtininkai, įrodinėja protu nesuprantamus dalykus, kad už viršvalandžius mokėti negalima, nes tai apsunkina verslą, kad normali darbo diena turės būti 10-12 valandų, kad darbo sutartį galėsime sudaryti žodžiu ir t.t.

Klausimas ar knygų žinovai atsimena, kad 8 valandų darbo diena pasaulyje buvo iškovota prieš 130 metų, kad toje kovoje žuvo žmonės, kad žemiau skurdo ribos Lietuvoje šiuo metu gyvena daugiau nei 30 % gyventojų ir kad daug žmonių supranta, kokią gėdą grupelė mokslininkų dėl savo amoralumo ir avantiūros  užtraukia visai akademinei mokslo bendruomenei.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas K. Juknis pastebi, kad kvietimas visuomenę diskutuoti apie naujo DK projektą yra veidmainiškas. „Dabar, kai naujas projektas jau yra parengtas, kviečiama diskutuoti –  patinka jis, ar ne. Tačiau kodėl būtinai reikia naujo projekto, užuot pakoregavus esamo, socialinio dialogo principu rengto, darbo kodekso straipsnius?“ – retoriškai klausia jis.

Kalbant perkeltine prasme, atėjus vasarai mes juk nekeičiame viso automobilio, keičiame tik padangas. O dabar gaunasi taip, kad mums siūlo pirkti naują automobilį, nes senojo stabdžių kaladėlės sudilusios… LR Konstitucija taip pat skaičiuoja jau ne pirmus savo metus, tai nejau dabar turime keisti ir ją?

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LPS „Sandrauga“ inf.