Profsąjungos diskutavo apie socialinį modelį

2015-04-13

Šiandien Vilniuje didžiųjų profesinių sąjungų atstovai renkasi į konferenciją, skirtą aptarti aktualiausią šiuo metu darbo santykių klausimą, t.y. socialio modelio projektą. Nors dalyviai aptaria įvairias modelį liečiančias temas, pagrindine intriga išlieka klausimas, ar profesinės sąjungos imsis dirbti su siūlomu Darbo kodekso projektu, ar imsis protesto teigdamos, kad  nereikalingas visai.

Nuotr. Peter Scherrer (stovi), Europos pramonės politikos ekspertas

Šiandien Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ atstovai dalyvauja konferencijoje, kur kartu su kolegomis iš kitų didžiųjų šalies profsąjungų aptaria naujo Darbo kodekso siūlymą,  darbo santykių Vokietijoje įpatumus, valstybinio socialinio draudimo siūlomus pokyčius Lietuvoje, bei kt. temas. Renginyje taip pat dalyvauja svečiai iš Vokietijos, projekto rengėjas T.Davulis, R.Lazutka.

Konferenciją pradėjo Peter Scherrer – Europos pramonės politikos eksperto – pristatymas apie tai, kaip darbo santykiai reguliuojami Vokietijoje – šalyje, garsėjančioje stipriomis, ir gilias šaknis turinčiomis profesinėmis sąjungomis. Tiek pranešėjas, tiek dalyviai ypatingą dėmėsį skyrė darbo tarybų ir profesinių sąjungų veiklų specifikos aptarimui, atskleidusiam ir, deja, didžiulius socialinio dialogo, atsakomybės ir savimonės skirtumus tarp mūsų šalies ir Vokietijos.

Vėliau siūlomus valstybinio socialinio draudimo (sutr.-SODRA) pakeitimus pristatė Romas Lazutka, liūdnai įvardintas kaip „paskutinis socialiai atsakingas profesorius“. Jis trumpai aptarė privalomo savarankiškai dirbančiųjų įtraukimo į socialinio draudimo sistemą, pensijų finansavimo, motinystės ir tėvystės, nedarbo draudimų pokyčių siūlymus.

„Karščiausia“ konferencijos tema, žinoma, tapo prof. T.Davulio pristatomas Darbo kodekso projektas. Audringos reakcijos iš auditorijos ir prašymų nustoti politikuoti ir pradėti dalykiškai kalbėtis apie darbo santykius pranešėjas sulaukė praėjus vos kelioms minutėms nuo pranešimo pradžios.

Bus papildyta.

Rūta Geležinė