Maži atlyginimai – didelis (institucijų) dėmesys

2015-05-05

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad kartu su mokesčiu inspekcija ir Sodra skirs ypatingą dėmesį toms įmonėms, kuriose nemažai darbuotojų gauna itin mažus, minimalios mėnesinės algos nesiekiančius atlyginimus.

Kaip teigiama Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) išplatintame pranešime spaudai, Lietuvoje yra beveik 39 tūkst. įmonių, kuriose bent 1/10-oji darbuotojų neuždirba net minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA). T.y. tokių įmonių bent dešimtadalis darbuotojų negauna nė 300 Eur per mėnesį.

Kaip žinia, toks reiškinys gali reikšti nebūtinai tik tai, kad tokių įmonių vadovai yra iš prigimties linkę į vergvaldystę ir žmonių išnaudojimą, bet ir  įmonėje paplitusią neapskaitomą ekonomiką, t.y.vadinamąjį „šešėlį“.

Dėl šios priežasties Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“), Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI) vienija jėgas ir žada šioms įmonėms skirti daugiau meilės ir dėmesio, praneša VDI.

„Kiekviena iš jų gaus pranešimą, kuriame bus primenama apie darbuotojams mokamus mažus atlyginimus ir informuojama apie galimus institucijų veiksmus siekiant išsiaiškinti, ar tai daroma pagrįstai. Vėliau kiekviena institucija, įvertinusi rizikos veiksnius, dalį įmonių įtrauks į vykdomus patikrinimus“ – rašoma VDI pranešime spaudai.

Kaip teigia pranešime cituojamas inspekcijos vadovas: „Ne visi darbai dirbami visą dieną, tad kartais mažesnis atlyginimas visiškai pateisinamas. Tačiau Valstybinė darbo inspekcija kasmet nustato vis daugiau atvejų, kai mažesnis oficialus darbo užmokestis yra mokamas deklaruojant trumpesnį darbo laiką, nei yra dirbama realiai, t.y. pažeidžiant darbo laiko apskaitos reikalavimus. Labiausiai dėl to nukenčia darbuotojai, kuriems neužtikrinamos visos socialinės garantijos. Tai ypač aktualu neapskaityto darbo metu įvykus nelaimingam atsitikimui darbe – tokiu atveju darbuotojas netenka valstybės paramos gydymui, reabilitacijai, įvairių išmokų, kurios jam priklausytų“.

VDI šiais metais planuoja patikrinti apie 1 tūkst. įmonių, kuriose įtariami darbo laiko pažeidimai. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu veikia 38,9 tūkst. įmonių, kuriose mažiausiai 10 proc. darbuotojų gauna MMA nesiekiantį atlyginimą. Minėtose įmonėse tokių darbuotojų iš viso yra 119,5 tūkst.  Iki 30 Eur dydžio atlyginimą šiuo metu gauna 6,7 tūkst. asmenų, nuo 30 iki 75 Eur – 17,3 tūkst., o nuo 75 iki 150 Eur – 51,7 tūkst.

Parengė Rūta Geležinė, pagal VDI.lt inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *