Dirbančiųjų šventę minint

2013m. gegužės 2 d.

Š. m. gegužės pirmąją dieną, Kaune, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ tradiciškai surengė Tarptautinį darbo dienos minėjimą.

12 val. Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ nariai surengė eiseną nuo „Sandraugos“ būstinės iki Kauno miesto savivaldybės. Eisena prasidėjo nuo liaudiškos muzikos akordų, rinkosi žmonės ir rikiavosi į ilgą, balionais pasipuošusią koloną. Kai pirmininkas Kęstutis Juknis tarė sveikinimo žodį, eisena pajudėjo. Ritmingai mušami būgnai, vertė atsisukti, net ir toli einantį žmogų.

Akį traukė ritmingai žygiuojančios šokėjos ir plakatais nešini žmonės. Kiekvienas praeinantysis pro šalį buvo apdovanojamas balionu ir kviečiamas prisijungti.

„Ateikit į renginį! Bus smagu! Prisijunkit.”- karts nuo karto pasigirsdavę žodžiai minioje leido suprasti, kad šie žmonės ne šiaip mitinguoti žygiuoja, jie eina švęsti darbo dieną!

Šią dieną švenčiame ir raginame vieni kitus kilti į pergalingą kovą prieš išnaudojimą, o ne raudame dėl įstatymų blogybių“, – sakė „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Muzikinio teatro sodelyje vykusiame koncerte buvo galima išgirsti daugybę pozityvių ir ryžtą žadinančių žodžių, pasiklausyti atlikėjo Kupido, Šveicarijos liaudiškos muzikos kapelos „Varpena“ dainų, pasižiūrėti originalių šokių pasirodymų, kuriuos žiūrovams padovanojo vaikinų breiko kolektyvas, suburtas šokėjo Edvardo Sereikos, taip pat merginų šokių grupė „Love 2 move“.

Prie šventės noriai prisijungė ir jaunimo organizacija „Nepriklausomas jaunimo judėjimas“, kurie pristatė savo organizaciją ir džiaugėsi, dalyvaujantys šventėje. NJJ pirmininkė Elžbieta Rinkevičiūtė teigė, jog, kad ir kaip bebūtų gaila tiek politinę, tiek ekonominę šalies situaciją suvokiantis jaunimas nesudaro daugumos, todėl labai svarbu būti pilietiškai aktyviems, bei ragino jaunimą, nebūti pasyviais.

Šventei netrūko ne tik geros nuotaikos, panašu, kad ir gamta panoro gegužės pirmąją paminėti saulėtai ir šiltai.

Po šventės vyko spaudos konferencija „Darbo kodeksas atšaukiamas – tegyvuoja savivalė“, kurioje susirinko žmonės iš skirtingų sferų su skirtingomis patirtimis: LPS „Sandrauga“ teisininkai, jaunimo organizacijos narė, profsąjungos narė.

Konferencijoje buvo diskutuojama apie Darbo kodekso svarbumą ir būtinumą.

Konferencijos metu, šventės viešnia, 29 metų rašytoja Ilzė Butkutė pristatė knygą „Atleisk savo šefą“, kuri parašyta remiantis asmenine rašytojos patirtimi. „Aš buvau pirmoji darbuotoja vienoje didelėje reklamos agentūroje, kuriai darbdaviai, atleisdami iš darbo, sumokėjo visas privalomas išeitines kompensacijas.“- sakė šventės viešnia Ilzė Butkutė.

Konferencijos pabaigoje K.Juknis pateikė išvadą: „Darbo teisės teoretikų idėjų įgyvendinimas visuomet lygus darbuotojų teisių apsaugos sumažinimui.“

Galbūt ir gražiai skamba teoretikų žodžiai apie Darbo kodekso nebūtinumą, tačiau gyvenimas rodo, kad jie tik kalba, o pažeidimų karavanas toliau sėkmingai keliauja. Tai puikiai ir žino, ir supranta profesinės sąjungos Lietuvoje, kadangi jos yra tikrosios praktikos žinovės, ir gal ir liūdnai skamba, bet praktika rodo, kad Darbo teisės taikymo būtinybė yra reikalinga kiekvieną dieną.

Akivaizdu, kad renginio organizatorės Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ keltas tikslas „atskleisti vertybinę darbo dienos prasmę“ puikiai pavyko.

Visi džiaugėsi ir dėkojo už tokią šventę Laisvės alėjoje.

Ironiškai norėtųsi paklausti tų, kurie ignoruoja ir vengia šios šventės: „Ar jau ne laikas atsikratyti tos užsispyrėliškos pozicijos ir nuostatos, kad Tarptautinė darbo diena – tai tarybinė praeitis?“ Ši diena gali būti puikia švente, ji svarbi dirbančiųjų solidarizacijai, tačiau tas senas ir atgyvenęs stereotipas varžo žmonės laisvai ją švęsti, ir tik drąsiausi išeina į gatves, prisimindami dirbančiųjų teises.

„Valdžia nenori pripažinti, kad vienintelės profsąjungos šiandien atstovauja ir gina darbo žmonių teises ir interesus. Žmonių telkimosi, solidarumo ir organizuotumo nenori nei valdžia nei kapitalas, todėl nei vieno viešo sveikinimo iš aukščiausių valdžios asmenų šiandien nesitikėkite“, – renginio metu sakė Kęstutis Juknis.

Deja, taip ir buvo… Sveikinimų iš aukščiausios valdžios žmonės nesulaukė. Tačiau ne tame buvo šventės idėja, ir šventės mintis. Viskas pavyko sklandžiai ir gražiai, šventės dalyviai pasveikino vieni kitus ir net praeinantys pro šalį dėkojo už puikias emocijas!

Valdžia mums duoda laisvą dieną, bet nepaaiškina, kodėl. Tačiau Lietuvos profesinė „Sandrauga“ metai iš metų, įtraukdama visus aktyvius žmonės ir į visuomeninę veiklą įsitraukti norintį jaunimą, muša būgnais ir garsiai primena: „Šiandien Tarptautinė darbo diena! Šiandien mes sveikiname Jus visus!”.

 

Dovilė Linkevičiūtė