Dėmesys moterų ir vyrų lygybei darbo rinkoje

2015-07-09

Šiandien žiniasklaidoje kaip niekada mirga viena tema: moterų ir vyrų lygybės klausimas. Štai viename naujienų portale skelbiama apie siūlomas įvesti lyties kvotas,  kitame jau cituojamas Seimo kanceliarijos pranešimas, kad savivaldybės raginamos rimčiau užsiimti lyčių lygybės puoselėjimu, o trečiajame apžvelgiama statistika, skelbianti, kad atotrūkis tarp moterų ir vyrų algų – padidėjo.

Nors iš pirmo žvilgsnio ir galėtų atrodyti, kad Lietuvoje moterų ar vyrų diskriminacijos problemos nėra, tačiau įvairūs tyrimai atskleidžia negailestingus faktus, kad ši prioritetinė ES kryptis Lietuvoje tebelieka siektinas iššūkis. Ir, peržiūrėjus naujienų portalus, panašu, kad rūpintis šiuo iššūkiu šiandien buvo netikėtai susiimta.

Štai delfi.lt skelbiama, kad Seimo sekretoriate įregistruota Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo pataisa, kuria siekiama įpareigoti valstybės ir savivaldybių institucijas, kad jų „įmonių, biržinių bendrovių ir kitų įmonių, įstaigų, organizacijų valdybose būtų ne mažiau 30 proc. vienos lyties atstovų“.

Be to, siūloma įpareigoti Vyriausybę kasmet įvertinti pažangą įgyvendinant moterų ir vyrų lygias galimybes bei turėtų pateikti Seimui ir visuomenei metinę ataskaitą apie pasiektus rezultatus ir išliekančias problemas.

Tuo tarpu nors Ministras Pirmininkas šiandien taip pat pasisakė už veiksmingesnį ir rezultatyvesnį Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo nuostatų įgyvendinimą, tačiau problemą nuo Vyriausybės jis pasiūlė permesti savivaldybėms.

Vyriausybės kanceliarijos spaudos tarnybos išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad į strateginius plėtros ar veiklos planus įtraukti priemones moterų ir vyrų lygybei užtikrinti, nustatyti už šių priemonių įgyvendinimą atsakingus konkrečius darbuotojus ir numatyti periodinę atskaitomybę už pasiektus rezultatus turėtų būtent savivaldybės.

-„Siekiama vienodo atlyginimo už vienodą darbą moterims?!“, LGPC film.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis šalies ūkyje 2014 m. sudarė 13,7 proc. ir, palyginti su 2013 m., padidėjo 1,2 procentinio punkto.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LGPC, delfi.lt, LR Vyriausybės ir Lietuvos statistikos departamento inf.