Aistros dėl SosModelio verda toliau

2015-07-15

Vasara paprastai visi vaikšto apsnūdę, paskendę prisiminimuose apie ką tik buvusias atostogas,  arba užsisvajoję apie tuoj būsimas „katino dienas“. Tačiau kai kam dabar – pats darbymetis. Ypač, kai klausimas liečia kardinaliai keičiamus darbo santykius ir jau spėjusį prieštaringai pagarsėti SosModelį.

Vakar vykusiame trišalės tarybos posėdyje buvo toliau svarstomas Socialinio Modelio projektas, kurio  – bent jau profsąjungų akimis – pavojingiausia dalis yra iš pagrindų keičiamas darbo kodeksas.

Aistros dėl šio projekto pradėjo virti dar prieš pristatant šį DK projektą visuomenei ir socialiniams partneriams, o kiekvienas žingsnis siekiant jį priimti yra palydimas skandalu. Tad nieko keisto, kad tas pats nutiko ir po pastarojo tarybos posėdžio.

Šalies žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad vakar posėdžiauti susirinkusiai trišalei tarybai pateiktas kitoks projekto tekstas, negu tas, kurį rudenį svarstys Seimas. Tai akivaizdžiai parodo, kaip vertinama socialinių partnerių nuomonė ir argumentai, bei kokia „didelė“ yra tikimybė, kad jų argumentai apskritai pasieks seimūnų ausis.

Žiniasklaida skelbia, kad posėdžio metu darbdavių organizacijų atstovai „išsitraukė ne vieną argumentą“ siekdami iš projekto išmesti prievolę darbdaviams teikti nuasmenintą informaciją apie darbo užmokesčio pasiskirstymą pagal profesijas ir lytį.

Priminsime, kad į LPSF „Sandrauga“ organizuotą apvaliojo stalo diskusiją Kaune liepos 3 dieną susirinkę įvairių profesinių sąjungų pirmininkai, bei atstovai priėmė bendrą sutarimą dėl pasipriešinimo veiksmų Vyriausybės aktyviai „stumiamam“ Socialinio modelio projektui.

Po posėdžio LR Prezidentei, Ministrui Pirmininkui, Seimo Pirmininkei, Seimo nariams ir europarlamentarams buvo išsiųstas kolektyviai pasirašytas kreipimasis, kuriuo reikalaujama atšaukti Socialinio modelio svarstymą Seime iki kol jis bus galutinai suderintas su visais socialiniais partneriais.

Susitikimo dalyviai kartu priėmė ir sprendimą imtis aktyvių pasipriešinimo veiksmų, bei rengti įvairias protesto akcijas. Specialiai šiam klausimui nutarta sudaryti darbo grupę, kuri jau artimiausiu metu rengiasi pradėti darbą.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LPSF „Sandrauga“ ir įvairia naujienų šaltinių (čia ir čia) inf.