,,Investicija į policiją – saugus žmogus,sumanus valdymas, darni visuomenė“

2013-05-10

Tokiu pavadinimu M.Romerio universitete  įvyko Forumas, kuriame rinkosi policijos bendruomenė, profesinių sąjungų atstovai, politikai ir svečiai. Forume dalyvavo ir LPS „Sandrauga“ atstovai.

Forumas prasidėjo Vidaus reikalų ministro Alfonso Dailiaus Barakausko sveikinimo žodžiu, kuris  panašėjo į pasikalbėjimą su savimi, o ne sveikinimą Forumo dalyviams, tačiau įdomus, kvalifikuotas ir ganėtinai drastiškas faktais VRM specialistės dr. E.Vileikienės pranešimas ,,Policija visuomenės ir pareigūno akimis: kokios policijos reikia valstybei ir piliečiui“ grąžino Forumui solidumą ir Forumo dalyvius, svečius, Seimo narius privertė dar kartą įsitikinti, kad  be strateginių planų tęstinumo, keičiantis partijoms ir prioritetams, padėtis policijoje šiuo  metu – kritinė.  2012 metais atlikto tyrimo duomenimis visuomenės pasitikėjimas policija ir pačių  pareigūnų  lojalumas savo profesijai nukrito iki žemiausio lygio- tik 14 % policijos pareigūnų  yra lojalūs policijai, tik 9% policininkų mano, kad jų darbas yra prestižinis. Vienos iš pagrindinių priežasčių lemiančių kritinį pesimizmą policijoje yra skurdus atlyginimas, mažėjančios socialinės garantijos, didelis stresas darbe, didžiulis darbo krūvis ir kt.  Kokios priežastys lemia, kad Lietuvos policija lieka už borto ir kokią strategiją, kokias išeitis pasiūlyti ir buvo pagrindinė Forumo idėja.

Keletą pavyzdžių, kaip užtikrinti piliečių saugumą, esant ribotiems ištekliams, kaip išvengti kraštutinio ekstremizmo, pateikė Europos policijos  konfederacijos prezidentė Anna Nellberg.

Bet politikai pademonstravo aiškią poziciją dėl  situacijos policijoje- į Forumą neatvyko kviestas premjeras, o Forumui net neįpusėjus  VRM ministras D.A.Barakauskas ir LR  Simo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J.Sabatauskas demonstratyviai pasišalino.

Antroje Forumo dalyje vyko likusių  Seimo narių, policijos  ir profsąjungų atstovų diskusijos, kurias „valdė“ moderatorius Edmundas Jakelaitis. Stebint diskusijas susidarė įspūdis, kad ponas E.Jakelaitis į Forumą „užbėgo“ dorai nesusipažinęs su tema ir nespėjęs „peršokti“ nuo verslo bangos ant valstybės viešojo sektoriaus. Jis primygtinai bruko klausimą Forumo dalyviams „už kiek pirksime paslaugą“ „už kiek parduosite paslaugą“? Tuo tarpu policijos atstovai iš visų jėgų stengėsi pataikyti į E. Jakelaičio nuartą temos vagą ir bandė policijos atliekamas funkcijas kaip nors pritaikyti rinkos dėsniams. Forumo dalyviai, padedant E. Jakelaičiui (perduodant mikrofoną), turėjo galimybę pasisakyti, tačiau pasisakymų laikas, moderatoriui nusprendus, baigėsi kaip tik tuo metu, kai žodžio paprašė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel. Prašymą perduoti mikrofoną E. Jakelaitis nukirto kaip kirviu „pasisakymų užteks“. Keista pozicija žinant Forumo organizatorių sąryšį su NPPSS.

Forumo metu vis tik išryškėjo ir policijos vadovybės pozicija-  jie, kaip ir Forumo moderatorius  mano, kad policija teikia paslaugas visuomenei, o ne atlieką valstybines, konstitucines pareigas ir  kad policijai reikia elgtis pagal rinkos  pasiūlos ir paklausos dėsnius ir nertis iš kailio, kad įtiktų visuomenei. O gal vis tik policija ne paslaugas teikia, bet užtikrina valstybės demokratiškumą, yra reikalinga ir neišvengiama? Siūloma prekė yra pigi, todėl pasirinktas policijos modelis ne tik nepridės populiarumo visuomenės akyse, bet atvirkščiai- besiraitanti, inkščianti ir besistengianti įtikti policija taps atstumianti.

Taigi, Forumo pabaigoje, padiskutavus su tais, kurie liko, bet ne su tais, kurie privalėjo pasisakyti, tyliu pritarimu dalyviai priėmė Rezoliuciją. Joje sutarta sukurti patrauklią ir motyvuotą, veiksmingą ir efektyvią Lietuvos policiją. LPS,,Sandrauga“  pateikus pastabą, kad Rezoliucijos žodis „patraukti“ turėtų būti pakeistas į „patikima“, Edmundas Jakelaitis vienasmeniškai nusprendė jog „tai filologinio“ pobūdžio siūlymas, todėl nėra reikšmingas. Todėl nuo šiol policija ne tik bus matuojama perku parduodu matu, bet kaip ta blondinė, bus visiems patraukti, bet nelabai protinga…

Žavinta Krupskytė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *