Geros darbovieties mados: nuo stalo žaidimų, iki dėmėsio tėvystei

2015-08-14

Lietuvoje nemokamai dalijami gėrimai, sumuštiniai ar įrengtos laisvalaikio erdvės (stalo futbolo, ping-pongo stalai) yra pažangios kompanijos simbolis, kurioje dirba itin geidžiamų specialybių profesionalai. Tuo tarpu didžiosios amerikiečių kompanijos pastaruoju metu darbuotojus ėmė vilioti kiek kitokiais privalumais.

Stebint didžiausių pasaulio bendrovių tendencijas, kuriomis jos mėgina prisivilioti (ir išlaikyti) geriausius specialistus, galima mėginti prognozuoti, kokie permainų vėjai  padvelks ir Lietuvoje.

O madas diktuojančios kompanijos, praeityje stebinusios žaidimų, poilsio ir laisvalaikio kambariais darbo vietoje, šiuo metu specialistus vilioja (o jau esamus – džiugina) rimtesnėmis socialinėmis garantijomis.

Pavyzdžiai, amerikiečių kompanija „Netflix“ neseniai paskelbė suteiksianti vaikų susilaukusiems darbuotojams  galimybę pirmaisiais metais laisvai pasirinkti pageidaujamą darbo krūvį. Kitaip tariant, „šviežiai iškepti“ tėvai gali pasirinkti: dirbs pilnu, daliniu krūviu ar iš viso dirbs retkarčiais ir ims daug laisvadienių. Bet kokiu atveju, kompanija jiems žada mokėti įprastinį atlyginimą, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko darbuotojas praleidžia darbe.

Panašios politikos laikosi ir kitos kompanijos milžinės. Pavyzdžiui, ne taip ir seniai amerikiečių kompanija „Yahoo“ paskelbė apie didinamas išmokas tėvais tapusiems darbuotojams.

Šios tendencijos aiškinamos kaip bendrovių atsakas į populiarėjantį susirūpinimą „asmeninio ir profesinio gyvenimo balansu“.

Įvairių profesijų specialistams vis garsiau kalbant apie būtinybę suderinti savo poreikius su karjeros siekimu, bei tarp jų populiarėjant pasirinkimui dirbti „neprisirišant“ prie konkretaus darbdavio (angliškai šie specialistai vadinami freelancers), prie šių tendencijų prisitaiko ir kompanijos.

Tad užuot laužiusios galvas kaip kuo ilgiau išlaikyti darbuotojus bent jau savo patalpose, įmonės pradeda mąstyti apie tai, kaip sudaryti dirbantiesiems galimybes lengviau derinti darbą ir gyvenimą už darbo ribų.

Parengė Rūta Geležinė