Socialinis modelis – valstybės „atkatas“ darbdaviams

2015-09-08

Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ pristatė, kas iš tiesų vyksta Seimui ruošiantis svarstyti „Socialinio modelio“ projektą, bei kas nutiks, jei nuo 2016 metų įsigalės „Socialinis modelis“  toks, koks šiuo metu yra. Savo poziciją dėl esamo ir siūlomo darbo kodeksų išsakė ir jaunimo organizacijų atstovai.

Artėjanti Rugsėjo 10-osios protesto akcijai prieš naująjį darbo kodeksą (sutr.-DK), visuomenė yra akivaizdžiai skaldoma į dvi priešiškas stovyklas. Apie racionalius reikalavimus nemažinti visus dirbančiuosius paliesiančių garantijų kalbama mažai, o tai, kad Vyriausybės pozicija propaguojant naująjį kodeksą yra kardinalesnė net ir už stambiojo verslo  – nutylima visai – konferencijos metu teigė LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Jis pabrėžė, kad „šiandien ir rugsėjo 10-ąją visos Lietuvos profsąjungos, visi Lietuvos dirbantieji sako: Mes nesiruošiame ginčytis su absurdu ir nesiruošiame tapti prietaisais“.

„Mes manome, kad absurdas yra sugriaut, nušluot nuo žemės paviršiaus darbo teisę Lietuvoje ir visus dirbančiuosius paversti prietaisais, stalais, kėdėmis, daiktais arba kaip įprasta sakyti, darbo resursais. Net šunų laikymo taisyklėse yra daugiau teisingumo nei stumiamame socialiniame modelyje“ – pastebėjo LPS „Sandrauga“ pirmininkas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į ironišką Premjero poziciją, bei faktą, kad daugelį Lietuvos gyventojų nuskriausiantį įstatymų projektą skubama priimti…artėjant rinkimams:

„Kodėl Premjeras taip fanatiškai įtikinėja ir Seimo pirmininkę ir Prezidentę, kad vergovės įtvirtinimas yra jo svarbiausias uždavinys? Atsakymas: tik didelis, labai didelis darbdavių finansavimas gali padėti jam išsilaikyti valdžioje. Vardan to pasitelkiamos visos įmanomos  priemonės, nesiskaitant su pasekmėmis“.

Tuo tarpu konferencijoje kalbėjęs Jaunimo organizacijos „Sandrauga“ atstovas Lukas Stanevičius atskleidė, kad priešingai, nei teigia „Socialinį modelį“ rengę mokslininkai, dabar galiojantis darbo kodeksas yra kur kas palankesnis ir tinkamesnis mokslus su darbu mėginančiam derinti jaunimui.

L.Stanevičius teigė nepatyręs jokių sunkumų dirbdamas vasarą, tad nusprendęs darbe likti ir prasidėjus mokslams. „Jeigu būtų priimtas naujasis darbo kodeksas [past. – jame ilginami viršvalandinės darbo savaitės trukmė nuo 48 iki 60 val. per savaitę, bei nustatomas privalomas viršvalandis darbas], niekada negalėčiau žinoti, ar laiku baigsiu darbą ir suspėsiu į mokyklą. O jei greta pamokų manęs dar pareikalauti dirbti visas 60 valandų per savaitę, netrukus tai baigtųsi ligoninėje“ – pabrėžė dirbantiems studentams ir moksleiviams itin nepalankias siūlomo DK nuostatas jaunimo organizacijos atstovas.

Tuo tarpu „Outer Space Employment Agency“ (liet. „Kosmoso įdarbinimo agentūros“) atstovas Jurgis Valiukevičius pasidžiaugė, kad „Vyriausybė, įvedusi naują darbo kodeksą, žengia žingsnį stipria koja pirmyn varžantis tarptautinėse rinkose“.

„Lietuva jau yra daug nuveikusi ekonominėje srityje, dar 2008 m. pritaikiusi vieną pažangiausių ekonominių sprendimų, kuriuo buvo išsaugotas stabilumas finansinėje rinkoje ir pelno augimas stambiosioms finansinėms institucijoms, tokioms kaip bankai. Tačiau […]  vidutinė darbo kaina Lietuvoje  dar vis nėra žemiausia Rytų Europoje, mes nežymiai atsiliekame nuo Rumunijos ir Bulgarijos“ – ironizavo jaunimo atstovas.

LPS „Sandrauga“ inf.