Masinės demonstracijos ir streikai Suomijoje

2015-09-18 Photo credit: Miradortigre / Foter / CC BY-NC

Šiandien Suomijos visuomenė gyvena neįprastu ritmu: dėl vykstančių streikų neveikia mokyklos, darželiai, pašto skyriai, viešasis transportas, parduotuvės, kavinės… ir kitos įstaigos, o daugiatūkstantinė darbuotojų minia renkasi į demonstraciją Helsinkyje. Tokių protesto priemonių Suomijos profesinės sąjungos ėmėsi kaip atsako į šalies vyriausybės vienašališką sprendimą sumažinti dirbančiųjų teises.

Šiandien Suomijoje vykstantį masinį mitingą organizuoja viena didžiausių šalies profesinių sąjungų. Nors tikslus dalyvių skaičius dar nėra žinomas, išankstinių prognozių duomenys siekė virš 100 tūkst. galimų demonstrantų.

Šios priemonės imtasi po to, kai šalies valdžia nusprendė priimti įstatymų pataisas, mažinančias įvairias dirbančiųjų garantijas, įskaitant ir tas, kurios numatytos kolektyvinėse sutartyse.

Profesinių sąjungų skaičiavimais, planuojami įstatymų pakeitimai  dėl  viršvalandžių, savaitgalių ir naktinio darbo apmokėjimo sumažinimo, dvejų šventinių dienų panaikinimas, ženklus metinių atostogų sutrumpinimas reikštų tai, kad dirbantiesiems atlyginimas sumažėtų 4-6%. Dėl to skaudžiausiai nukentėtų ir taip pažeidžiamiausios darbuotojų grupės: dirbantieji ne pilnu etatu ir dirbančios moterys.

Anot profesinių sąjungų, pagrindinė problema yra tai, kad vyriausybė negerbia dirbančiųjų ir darbdavių teisės susitarti dėl darbo sąlygų ir apmokėjimo, bei kėsinasi paminti tarptautinį principą, jog įstatymas pirmiausiai saugo silpnesniąją pusę.

Parengė Rūta Geležinė
Remiantis Helsinki Times, Finland Today, IndustrailALL, ATW ir yle.fi inf. Nuotr.:
Miradortigre / Foter / CC BY-NC

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *