Susitarta dėl išmokų fondo, bet ar to pakaks?

2015-09-28

Trišalė taryba sutarė įkurti Išmokų fondą, kuris mokės darbuotojams dalį išeitinių kompensacijų, taip sumažinant darbdavių prievoles. Toks susitarimas – tai kompromisas dėl vieno aktualiausių vieno iš aktualiausių „SosModeliui“ priklausančio darbo kodekso straipsnių. Tačiau vargu ar tą patį bus galima pasakyti apie kitas opias šio projekto problemas.

Šalies žiniasklaida skelbia, kad praėjusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo sutarta įsteigti Išmokų fondą, taip suderinant darbdavių ir profsąjungų nesutarimus dėl išeitinių išmokų  „Socialinio modelio“ sudėtinėje dalyje – darbo kodekse.

Darbo kodekse bus numatyta, jog darbdavys atleidžiamam darbuotojui privalės mokėti tik vieno atlyginimo dydžio išeitinę kompensaciją, o visa kitą turėtų padengti naujasis fondas. Į šį fondą kiekvienas darbdavys turės mokėti po 0,3 proc. darbuotojo atlyginimo dalies.

Deja, tačiau nepaisant finansinės naštos „permetimo“ tai reiškia, kad kai kurie darbuotojai atleidimo atveju vis vien gaus mažesnes išeitines išmokas. Nors išeitinės išmokos darbuotojams bus mokamos pagal stažą, tačiau papildomos išmokos numatomos tik darbuotojams, dirbantiems ilgiau nei 5 metus (papildomos 1, 2 ir 3 mėn. išmokos numatomos už atitinkamai 5, 10 ir 20 metų darbo stažą).

Taip pat, pasirodė pranešimų ir apie sutarimą neliesti maksimalios darbo savaitės trukmės (48 val./sav.) dirbantiems pagal suminę darbo laiko apskaitą, tačiau oficialiai šie duomenys dar nėra patvirtinti.

Nors prognozuojama, kad norint suderinti likusius probleminius klausimus,Trišalei tarybai prireiks dar kelių posėdžių, dėl Vyriausybės daromo spaudimo rytoj numatytas posėdis gali būti paskutinis, o iki šiol nesuderinti klausimai patikėti Seimo valiai, nurodant abiejų pusių – profsąjungų ir darbdavių – pozicijas.

Verta pažymėti, kad iki šiol buvo labai aiškiai pastebimas didelės Vyriausybės palaikymas būtent darbdavių pusei, įvairias būdais siekiant pašalti profesinės sąjungas iš sprendimų, susijusių su Socialiniu modeliu, priėmimo proceso.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bei kt. inf.