Artėjant Mokytojų dienai: kodėl mokytojai – vieni aktyviausių profsąjungiečių?

2015-10-04

Ateinantis pirmadienis skirtas pagerbti vieną svarbiausių visuomenės profesijų – Mokytojus. Ugdydami mokinius ne vien žodžiais, bet ir savo pačių pavyzdžiu, Mokytojai pirmauja ir pilietinėje veikloje. Tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje pastebima, kad būtent pedagogai yra vieni aktyviausių profesinių sąjungų narių.

Nors tradiciškai profsąjungų nariai įsivaizduojami kaip darbininkai, triūsiantys milžiniškose gamyklose prie staklių arba kasantys anglis giliai po žeme šachtose, mažėjant tokių darbuotojų skaičiui, mažėja ir jų narystė profsąjungose. O į jų vietas stoja… mokytojai! Nors iš pirmo žvilgsnio ši tendencija atrodytų keistoka, tačiau yra labai pagrįsta, rašo BBC žurnalistas Sean Coughlan.

Aktyvumu lenkia visus

Pastarųjų metų statistikos duomenimis, Jungtinėje Karalystėje (sutr. – JK) daugiausiai profesinių sąjungų narių yra būtent mokytojai.

Šios šalies Švietimo departamento 2013 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad profesinėms sąjungoms priklauso net 97% Didžiosios Britanijos pedagogų.

Savo aktyvumu jie smarkiai lenkia net ir tokias tradiciškai „profsąjungietiškas“ specialybes kaip kalnakasiai, transporto, energetikos, sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai: iš visų Junginės Karalystės dirbančiųjų tik apie trečdalis darbuotojų yra kokios nors profesinės sąjungos nariais. Tuo tarpu pedagogai – beveik visi priklauso vienai ar kitai profsąjungai.

Pasaulinė tendencija

Ir tai nėra vien Jungtinės Karalystės tendencija, pastebi  S. Coughlan. Priešingai – manoma, kad tokia situacija vyrauja daugelyje pasaulio šalių.

Panaši situacija pastebima ir Lietuvoje. Tiesa, beveik 100 % pedagogų naryste mūsų šalies profesinės sąjungos dar negali pasigirti, tačiau mokytojų aktyvumas tokioje veikloje – akivaizdus.

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2000 – 2014 metais Lietuvoje buvo surengti 635 streikai (įskaitant įspėjamuosius streikus). 628 iš jų (t.y. 98.9%) surengti būtent švietimo srityje!

Mokytojai – naujasis profesinių sąjungų veidas?

S. Coughlan tendenciją, jog naujuoju profesinių sąjungų tampa būtent mokytojai (ir švietimo sistemos darbuotojai) aiškina labai paprastai. Keičiantis darbo rinkai, darbų pobūdžiui ir apskritai darbo santykiams pasaulyje, automatiškai keičiasi ir profesinės sąjungos.

Kintančios profesinės sąjungos, savo ruožtu, domina ir kitokius narius. Pastebima, kad šiais laikais į profesines sąjungas jungiasi žmonės, kurie pasižymi vienu arba keliais iš šių bruožų:
a) turi universitetinį išsilavinimą;
b) dirba kvalifikuotą darbą;
c) moterys;
d) gaunantieji vidutines pajamas;
e) dirba valstybiniame sektoriuje.

O jei visus šiuos bruožus sudėtume į vieną? Voila! Šie bruožai idealiai sutampa su šiuolaikinio mokytojo aprašymu.

Kas skatina jungtis?

Apklausų metodu nustatyta, kad pagrindinė priežastis, skatinanti Jungtinės Karalystės mokytojus jungtis į profesines sąjungas yra nesaugumo jausmas darbe.

Vienoje apklausoje, kuri domėjosi, ko tikisi pedagogai stodami į profesinę sąjungą, net 72 procentai apklaustųjų nurodė, kad jiems svarbu sulaukti „pagalbos, jeigu darbe iškiltų problemų“. Verta pažymėti, kad atlyginimą, kaip svarbiausią interesą, nurodė vos vienas procentas respondentų.

Panašūs rezultatai aptinkami ir kitose apklausose. Daugumoje jų, kaip svarbiausia narystės profsąjungoje priežastis nurodoma „apsauga ir pagalba, jeigu iškiltų problemų, arba prieš juos (t.y. prieš mokytojus) būtų pareikšti kaltinimai“.

Ieškant atsakymo, kas skatina tokį nesaugumo jausmą ir kodėl mokytojams tokia svarbi gynyba, derėtų turėti omeny, kad mokytojams keliami itin aukšti etikos reikalavimai.

Viena vertus, jie turi atlikti savo darbą, t.y. mokyti. Tačiau politikai formuoja ir performuoja švietimo sistemą, tėveliai kovoja ir kovos, kad  „savo vaikui būtų geriau“, o ir šiaip, kartais atrodo, kad kiekvienas „geriau žino“ už pačius mokytojus, kaip atlikti jų darbą.

Prie viso to prisideda ir faktas, kad ir kiek bebūtų kalbama apie smunkantį mokytojo profesijos prestižą, tokios istorijos, kaip Lietuvoje neseniai nuskambėjusi B. Burgio byla, tik dar labiau patvirtina, jog pedagogams yra keliami aukšti etikos standartai.

Tad sveikindami pedagogus artėjančios Mokytojų dienos proga, norime palinkėti Jums, mielieji, stiprios sveikatos, šaltų nervų ir daug ištvermės, savo nelengvame, bet labai svarbiame darbe. Mes su Jumis!

Parengė Rūta Geležinė, remiantis BBC ir Lietuvos statistikos departamento inf.