Bardakėlio ėmėsi Seimas

2015-10-15

„Socialinis modelis“, nepaisant didelio pasipriešinimo, galutinai taip ir nesuderintas socialinių partnerių, pagaliau pasiekė Seimą. Pagaliau, nes būtent argumentas „greičiau, greičiau, greičiau!” yra bene vienintelis, tebegirdimas diskusijose dėl šio modelio, o skubėjimo raginimuose nublanksta bet kokie argumentai, apeliuojantys tiek į projekto naudą, tiek ir į žalą.

„Socialinio modelio“, o tiksliau jo sudėtinės dalies – darbo kodekso, trūkumus viešai nurodę yra tiek Seimo teisininkai, kurie iš 266 modelio straipsnių, 152-iem turėjo pastabų, tiek ir visuomenė, rugsėjo 10 dieną susirinkusi į pokriziniu laikotarpiu didžiausią mitingą Lietuvoje. Neskubėti žadėjo ir Seimo pirmininkė, raginusi pirma projektą suderinti Trišalėje taryboje.

Nepaisant viso to, modelis Seimą vis tik pasieks dar šią savaitę. O mes ir toliau girdime raginimus paskubėti. Modelis bus priimtas, tai jau suderėta (apie tai viešai skelbti Premjeras ir jo gauja net nebesibodi), tad kam vilkinti – greičiau!

Raginimo šūksniai viešojoje erdvėje skamba taip garsiai, kad tarp jų nublanksta net ir įspūdingi argumentai, kodėl tokia skuba apskritai reikalinga. O be reikalo. Įsiklausyti į šiuos argumentus ir Europos šalių patirtį tikrai verta.

Greičiau! Investicijos! Modelio užtarėjų gretose besirikiuojantys ekonomistai ir svajojantieji  tokiais tapti vienbalsiai tebekartoja, kiek daug investicijų mūsų šaliai pritrauks panaikintos darbo apsauga ir dirbančiųjų garantijos.

Nuo šiol varžysimės dėl investicijų, kurias pritraukia ne kokia ten lanksti mokesčių sistema ar maža korupcija, o pigi ir nepatenkinta darbo jėga, neturinti socialinių garantijų. Kam tos garantijos, kai gali dirbti šešias dienas per savaitę (o jei reikės – ir visas septynias) ir drąsiai konkuruoti su Kinija, Kuveitu ir Tailandu. Argi vardan šio kilnaus tikslo sunku paskubėti?

Greičiau! Rinkimai! Tuoj prasidės kampanijos, ruošiantis artėjantiems Seimo rinkimams, o tada jau Modeliui… Deja, bet kas konkrečiai nutiks modeliui, taip ir neišgirstame – sakinio pabaigą nustelbia pasibaisėjimo šūksniai ir siaubo aimanos: „svarstyti modelį per rinkimų kampaniją? O ne! Tik ne tai!“

Lieka nebeaišku, ar skubėti verčia lėšų trūkumas, juk rinkimų kampanijos – nepigus reikalas. O gal modelis tiesiog per daug geras, kad dėl kiekvieno rinkėjo balso kovojantys politikai galėtų pasinaudoti šiuo kūriniu dėl kelių pigių populizmo balų?

Greičiau!  Juk Modelis Seimą pasiekia ne antradienį, o net dviem dienom vėliau. Artėja visų šventųjų diena. Nuveikus visus juodus darbus, reikės suspėt ir sąžinę apsivalyt. Premjeras ir jo klika visai nebeturi laiko. Turi skubėti.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *