Darbo kodekso klausymai: kas paaiškėjo?

2015-10-24

Šią savaitę įvyko pirmieji klausymai dėl „Socialiniam modeliui“ priklausančio darbo kodekso. Auditorijoje susirinkę profesinių sąjungų ir įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariams išreiškė susirūpinimą dėl daugybės projekte atsidūrusių nuostatų, tuo tarpu darbdavių atstovai džiaugėsi pagaliau galėsiantys „lengviau tvarkytis“ su darbuotojais ir ragino Seimo narius paskubėti greičiau priimti darbo kodeksą.

Šią savaitę LR Seimo komitetai pradėjo naujo darbo kodekso – sudedamosios „Socialinio modelio“ projekto dalies – svarstymus. Ta proga, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas surengė viešus klausymus, kuriame kvietė darbuotojų, darbdavių ir kitų suinteresuotų organizacijų atstovus viešai išsakyti savo nuomones, pastabas, bei pasiūlymus dėl minimo projekto.

Profesinės sąjungos

Kaip ir reikėjo tikėtis, aktyviausiai savo pozicijas gynė profesinės sąjungos. Jau ne kartą viešai išsakiusios, kad projektas yra žalingas visų dirbančiųjų interesams, o dalis jo nuostatų sudarytų prielaidas atviram ir nevaržomam darbuotojų išnaudojimui, savo pozicijos jos neišsižadėjo ir šį kartą.

Profesinės sąjungos taip pat aršiai kritikavo faktą, kad Komitetui yra pateikta dar vasaros pradžios Premjero iniciatyva užregistruota projekto versiją. Trišalė taryba, tuo tarpu, darbą baigė tik rugsėjo mėnesį, tad socialinių partnerių nuomonė svarstomame darbo kodekse neatsispindi.

Darbdaviai

Tuo tarpu darbdavių organizacijų renginys per daug nesudomino. Kadangi projektas iš principo atitinka jų interesus, klausymuose dalyvavo vos kelių darbdavių organizacijų atstovai, projektui kritikos per daug neturėjo ir eilinį kartą ragino Seimo narius ir komitetą paskubėti ir projektą greičiau priimti tokį, koks yra. Projektą vienas dalyvis net įvardino kaip prošvaistę „tvarkytis su darbuotojais“ ir tikino, kad jam bus mažiau gėda.

Nevyriausybinės organizacijos

Renginyje dalyvavo ir kelių nevyriausybinių organizacijų atstovai, pabrėžę specifinius darbo kodekso elementus, apie kuriuos yra kalbėjusios ir profesinės sąjungos. Lygių galimybių politiką ginančios organizacijos atstovė M. Jankauskaitė išreiškė susirūpinimą nesuderėtu vaikadienių klausimu. Tuo tarpu šeimų interesus atstovaujančios organizacijos atstovė pabrėžė, kad per didelis darbo kodekso lankstumas trukdys dirbantiesiems derinti profesinius ir šeimyninius įsipareigojimus, o tikimybė bet kada prarasti darbą yra nesuderinama su kitais įsipareigojimais, pavyzdžiui, bankų paskolomis.

Valstybės pozicija

Iš esmės valstybės atstovų poziciją darbo kodekso klausimu galima įvertinti šie tiek papildant Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės frazę išsakytą kreipiantis į klausymų dalyvius: „mes išklausysim Jus, mes jau klausėme Jūsų anksčiau ir dabar, štai, vėl klausom Jūsų“ = klausom, bet negirdim.

Demokratiniai procesai kaip ir vyksta, profsąjungos su darbdaviais kaip ir turėjo progą padiskutuoti apie darbo kodeksą, tačiau rengiantis jį priimti visas šis darbas nukeliavo nežinia kur.

Išvados

Nors kai kurie Seimo nariai klausymų metu ir pritarė profesinių sąjungų, bei nevyriausybinių organizacijų išsakomiems argumentams, tikėtis, kad pagaliau prasidės tikrieji demokratiniai procesai ir socialinių partnerių nuomonė bus realiai ne tik išklausyta, bet ir išgirsta – būtų naivu. Juo labiau, kad net modelį svarstantys komiteto nariai neslėpė esantys užversti „popierių krūva“ ir beviltiškai susipainioję tarp projekto variacijų ir gausios kritikos jam tiek iš socialinių partnerių, tiek iš to paties Seimo teisės departamento.

Simboliška, kad renginio metu plojimų sulaukė vienintelis pasisakymas, tai – kritika socialinio dialogo nebuvimui rengiant šį darbo kodeksą, bei siūlymas grąžinti jį Vyriausybei, kad suderintų su socialiniais partneriais.

Dėl šių priežasčių, profesinės sąjungos ir toliau nenuleidžia rankų ir rengiasi sustiprinti, bei pagausinti tebevykdomas protesto akcijas. Prie jų prisijungti būsite kviečiami ir Jūs. O apie tai, kas, kur ir kaip – sekite naujienas!

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.