Siūloma didinti mokesčius už dirbančius ne pilnu darbo krūviu

2015-10-29

Pastaruoju metu Seime užderėjo pasiūlymų keisti mokesčius dirbantiesiems. Po plačiai viešojoje erdvėje nugriaudėjusios reakcijos į progresinių mokesčių pasiūlymą, šiandien pasirodė informacija apie siūlymą darbdaviams didinti mokesčius už ne pilnu etatu dirbančius darbuotojus.

Šiandien žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie patiektą Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisą, kurią LR Seimas turėtų svarstyti kartu su 2016 metų biudžetu.

Šia pataisa siūloma nustatyti, kad darbdaviai turėtų mokėti vienodus mokesčius tiek už uždirbančius MMA darbuotojus, tiek ir už tuos, kurie dirba mažesniu krūviu (tarkime, 0,5 etato) ir jų atlyginimas MMA nesiekia.

Toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad šiuo metu nepilną darbo dieną dirbantys darbuotojai nemoka viso socialinio draudimo, todėl trumpėja ir jų draudiminis stažas. Savo ruožtu, tai reiškia, kad tokiam darbuotojui išėjus į pensiją, jam yra mokama sumažinta pensija.

Manoma, kad toks sprendimas taip pat padės apsisaugoti nuo šiuo metu sutinkamo piktnaudžiavimo, kuomet darbuotojai yra fiktyviai įdarbinami, tarkime 0.7 etato, nors iš tiesų dirba visą darbo dieną –  taip darbdaviams siekiant „susimažinti“ mokesčius.

Jei šis siūlymas būtų priimtas, išimtys būtų taikomos tiems darbuotojams, kurie buvo drausti pas kitą draudėją, gauna senatvės arba invalidumo pensiją ar yra jaunesni nei 29 metų.

Kokios reakcijos susilauks šis pasiūlymas pamatysime, tačiau atsižvelgiant į viešojoje erdvėje nuvilnijusią isterijos bangą dėl siūlymo įvesti progresinius mokesčius, galima nuspėti, kad šis pasiūlymas nebus pasitiktas itin palankiai.

Verta prisiminti, kad prakalbus apie progresinius mokesčius viešojoje erdvėje pasipylė isterijos banga ir apokaliptinės prognozės, kad tokios permainos paskatins jaunimo emigraciją, sustabdys darbo vietų kūrimą, atbaidys investicijas ir t.t. ir pan.

Šiame kontekste itin išsiskyrė Vilniaus universiteto TSPMI docento Kęstučio Girniaus straipsnis, kuriame paprastai ir aiškiai buvo išdėstyta progresinių mokesčių esmė, bei atremta nemažai nepagrįstų, viešąją erdvę užplūdusių „argumentų“. jei nesate skaitę šio straispnio, siūlome tai padaryti (straipsnį rasite čia).

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LRT, delfi ir kt. inf.