Nauji pasiūlymai darbo kodekso kratinyje

2015-11-03

Šiuo metu LR Seimo komitetuose svarstomas darbo kodekso projektas yra problematiškas ne vien savo turiniu, bet ir variacijų gausa. Tarp daugybės Socialinio modelio projekto – kuriam priklauso ir naujas darbo kodeksas – versijose esančių nuostatų, praėjusią savaitę atsirado ir naujų pasiūlymų, susijusių su atostogų trukme, bei MMA.

„Socialinį modelį“, bei jo sudedamąją dalį – darbo kodeksą, drąsiai galima vadinti komplikuotu projektu. Profesinės sąjungos jau ne kartą yra išreiškusios susirūpinimą dėl įvairių šiame projekte esančių siūlymų. Situacijos negelbėja ir tai, kad šiuo metu Seimo komitetuose svarstomas projektas jau yra pavirtęs, kaip išsireiškė vienas Seimo narys, visišku chaosu, kuriame galima daryti bet ką.

Vien pastarąją savaitę šiame kratinyje atsidūrė du žiniasklaidoje aprašyti pasiūlymai, kurių vienas – susijęs su kasmetinių atostogų trukme, o kitas – su minimaliu mėnesiniu atlyginimu.

Kaip informuoja šalies žiniasklaida, vienas naujausių siūlymų yra darbo kodekse nustatyti ne mažesnę kaip 24/28 darbo dienų atostogų trukmę.

Jei šis pasiūlymas būtų priimtas, ne trumpiau nei 24 darbo dienas ilsėtų dirbantieji 5 dienas per savaitę, ne trumpiau nei 28 d.d. – dirbantieji 6 dienas per savaitę, o tie darbuotojai, kurie dirba mažiau dienų arba jų darbo dienų skaičius kintamas turėtų teisę ilsėtis ne mažiau nei 4 savaites per metus.

Šiuo metu Lietuvoje yra nustatyta minimali 28 kalendorinių dienų atostogų trukmė. Tuo tarpu darbo kodekso projekte numatoma nustatyti 20 darbo dienų trukmės atostogas.

Kiek anksčiau taip pat buvo aprašyta mintis, kad kartu su šiuo projektu vertėtų įteisinti minimalaus mėnesinio atlyginimo (sutr.- MMA) indeksavimą. Svarstoma, kad tokiu būdu vėliau MMA galėtų būti susietas su vidutinio atlyginimo dydžiu.

Priminsime, kad mokslininkų grupė yra parengusi vieną „Socialinio modelio“ (taigi, ir darbo kodekso) versija, Vyriausybė dar vasaros pradžioje Seime užregistravo menkai, tačiau kiek pakoreguotą variantą, projektą derinę socialiniai partneriai savo darbą baigė ir pateikė rudens pradžioje, Seimo teisės departamentas savo išvadoje nurodė 152 taisytinus punktus, o šiuo metu dar teikiami Seimo narių pasiūlymai.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LPS Sandrauga ir delfi inf.