Tarp „Socialinio modelio“ tikslų – ir profsąjungų sunaikinimas

2015-11-16

Socialdemokratai spjovė ne tik ant tarnybinės etikos, bet ir ant Konstitucijos. Toks įspūdis susidaro po penktadienį Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto klausymuose nagrinėto klausimo dėl profesinių sąjungų įstatymo įtraukimo į naująjį darbo kodeksą.

Ruošiantis Lietuvoje pakeisti darbo kodeksą, peržiūrima ir visa eilė susijusių teisės aktų. Naujame darbo kodekse numatoma nemažai profesinių sąjungų veiklą liečiančių nuostatų, bei naujovės – darbo tarnybos įvedimas. Nagrinėjant šį klausimą LR Seimo teisės ir teisėtvarkos komitete virė aštrios diskusijos, o profesinės sąjungos perspėjo –profsąjungų veiklos suvaržymai iššauks netikėtų pasekmių.

Naujame darbo kodekse profesinių sąjungų funkcijos išskaidomos ir sumaišomos su darbo tarybų funkcijomis. Verta pažymėti ir tai, kad šios naujovės nėra suderinamos su LR Konstitucijos 50 str.  įtvirtintomis nuostatomis. Tačiau be teisinės ir biurokratinės painiavos, profesinės sąjungos įžvelgia ir kur kas didesnę šių pertvarkų keliamą grėsmę.

„Šiuo metu Seime svarstomos iniciatyvos kaip „Socialinio modelio“ dalis, vienareikšmiškai yra nukreiptos į profsąjungų teisių ir galimybių naikinimą“ – teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis ir pažymi, kad „profesinių sąjungų veikla yra itin aktuali siekiant mažinti socialinę atskirtį, kuri Lietuvoje šiuo metu yra didelė. O tai, savo ruožtu, yra itin žalingas procesas, sudarantis terpę radikalumui“.

Anot jo, „vietoje socialinio dialogo stiprinimo, einama radikalizmo stiprinimo keliu. Stumiamos į kampą, profesinės sąjungos ir jų veikla suinteresuotos, labiau pažeidžiamos dirbančiųjų grupės, bus priverstos ieškoti kitokių įsitvirtinimo būdų, o kaip žinome iš istorijos pavyzdžių, šie būdai gali būti neprognozuojami.  Nenustebčiau, jei priėmus naują DK Lietuvoje pasipiltų nesankcionuoti mitingai, už kuriuos atsakomybės neprisiimtų niekas“.

Atsižvelgdama į precendento neturintį atvejį, kuomet rengiamasi priimti grandiozinį teisės aktų paketą proceso metu iki butaforinio lygmens sumenkinus socialinio dialogo indėlį, konkrečiais argumentais ir skaičiavimais nepagrįstą projekto tikslą, bei tvyrantį visuomenės nepasitikėjimą tiek pačiu projektu, tiek perdėta Vyriausybės įtaka projekto priėmimo procesui,  Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ kreipėsi į Europos Komisiją, prašydama patikrinti Socialinio modelio ir jo sudedamosios dalies – darbo kodekso – atitiktį Europos Sąjungos teisės sistemai.

LPS „Sandrauga“ inf.