Latvijoje streikuoja mokytojai

2015-11-27

Šiandien Latvijoje vyksta švietimo darbuotojų įspėjamasis streikas. Skaičiuojama, kad jame dalyvauja virš 24 tūkst. pedagogų iš maždaug 900 šalies švietimo įstaigų. Jų keliamos problemos labai panašios ir į mūsų šalies švietimo aktualijas – tai per menkas švietimo ir mokytojų atlyginimų finansavimas, menkinantis požiūris į profesiją ir veiksmingų švietimo sistemos reformų trūkumas. Skaičiuojama, kad vienos dienos įspėjamajame streike dalyvauja virš 24 tūkst. Latvijos mokytojų iš 911 (kai kuriuose šaltiniuose – 912) švietimo įstaigų.

Dėl streiko ištuštėjusi viena Latvijos mokyklos klasė. Nuotr. Twitter/lizda

Įspėjamasis streikas paskelbtas po to, kai Latvijos Švietimo profesinei sąjungai (latv. – Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, arba sutrumpintai – LIZDA) nepavyko pasiekti susitarimo su valstybinėmis institucijomis dėl geresnio finansavimo skyrimo švietimo sektoriui.

Reaguodama į streiką, Latvijos Švietimo ir mokslo ministrė naujienų portalui BNS lv pareiškė, kad „jokia šalis nėra pakankamai turtinga, kad patenkintų kiekvieno reikalavimus“.

Tuo tarpu LIZDA pirmininkė jau anksčiau yra teigusi, kad streikas organizuojamas ne vien pinigų, bet ir dėl parlamento ir vyriausybės požiūrio į švietimą, pridurdama, kad švietimo sektoriaus problemas atitinkamos institucijos ignoruoja jau ne vienerius metus.

LIZDA siekia, kad būtų skiriami papildomi 9 milijonai eurų mažų mokyklų finansavimui ir mažiausiai uždirbančių mokytojų atlyginimas pakelti. Profesinė sąjunga taip pat siekia papildomo finansavimo aukštajam mokslui.

Nors prieš protesto akciją ir buvo tikimasi didelio dalyvių skaičiaus, tačiau šiuo metu pateikiama informacija išankstines prognozes pralenkia. Dar likus savaitei iki streiko, buvo manoma, kad jame dalyvaus 22 360 mokytojai iš 845 mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Baltic Course, BNS ir LIZDA inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *