Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

2015-12-02

Šiandien minima tarptautinė vergovės panaikinimo diena, skirta sutelkti dėmesį į šiuolaikinės vergovės formas. Tai – prekyba žmonėmis, seksualinis išnaudojimas, vaikų darbas, prievartinės santuokos ir prievartinis vaikų įtraukimas į ginkluotus konfliktus ir t.t.

Galbūt terminas „vergovė“ ir asocijuojasi su tolima ir lietuviams neaktualia praeitimi, tačiau vien Tarptautinės darbo organizacijos (sutr. – TDO) skaičiavimais, šiuo metu pasaulyje yra apie 21 milijonas priverstinio darbo (angl. Forced labour) aukų, sukuriančių apie 150 milijardo JAV dolerių nelegalaus pelno per metus.

Labiausiai paplitusi prievartinio darbo rūšis yra vadinamoji „skolos vergovė“, kuomet įsiskolinę asmenys verčiami „atidirbinėti“ skolą, aiškiai neapibrėžiant nei kokiu darbu, nei kiek laiko. Šis žmogaus teisių pažeidimas yra gerai pažįstamas ir lietuviams (pvz.: čia aprašyta istorija).

Verta pažymėti, kad prievartinis darbas nėra paplitęs tik atokiuose „trečiojo pasaulio“ šalyse. Anaiptol. TDO duomenimis, pelnas, gaunamas iš prievartinio darbo, yra kur kas didesnis būtent išsivysčiusios ekonomikos ir Europos Sąjungos šalyse, nei kitur pasaulyje.

Kasmet gruodžio 2 dieną minima tarptautinė vergovės panaikinimo diena žymi  1949 m. gruodžio 2-ąją; tądien Jungtinių Tautų Organizacija priėmė konvenciją dėl kovos prieš prekybą žmonėmis ir prieš prostituciją.

Ši diena yra skiriama diskusijai apie šiuolaikines vergovės formas ir prisiminti, kodėl tai yra rimtas žmogaus teisių pažeidimas.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis ILO, United Nations, Timeanddate inf.