Saugumas darbe žiemą: ką reikia žinoti?

2016-01-06

Atėjus žiemiškiems orams į pasikeitusias sąlygas būtina atsižvelgi ir darbe, perspėja Valstybinė darbo inspekcija. Žema temperatūra, slidumas, o kartais ir pūgos – pagrindinės priežastys, dėl kurių įvyksta nelaimingi atsitikimai ir į kurias atsižvelgti reikia ne tik dirbantiems lauke.

Žinoma, dirbantiesiems lauke pirmiesiems tenka patirti visus žiemos „malonumus“, būtent tokie darbai yra pavojingiausi esant žemai oro temperatūrai, sniegui, ledui, bei siaučiant pūgoms. Tačiau, kaip ir vasaros karščiai, taip ir šio sezono ypatumai koreguoja ir patalpose vykdomų darbų ypatumus.

Lentelėje pateikiame esminius Valstybinės darbo inspekcijos (sutr. – VDI) skelbiamus pastebėjimus apie darbo saugumą žiemą:

Darbas patalpoje

Darbas lauke

Temperatūra darbo patalpose nustatoma atsižvelgiant į darbuotojo fizinį aktyvumą. Čia galioja tendencija, kuo „ramesnis“ darbas, tuo šiltesnė turi būti darbo patalpa. Pavyzdžiui, prekybos salės darbuotojo, siuvėjo darbo vietos temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 170C, biuro darbuotojo – ne žemesnė nei 200C, skelbia VDI.

Kiekvienoje darbovietėje ir jos teritorijoje žiemą svarbu įvertinti ir judėjimo kelių slidumą. Kitaip tariant, nusivalyti šaligatvius, laiptus, kiemus ir t.t. Kodėl, matyt, aiškinti nereikia – tai viena pagrindinių traumų priežasčių žiemą.

 

 

 

Dirbant lauke (arba nešildomose patalpose), kuomet temperatūra žemesnė nei -100C, LR teisės aktai garantuoja ne trumpesnes nei 10 min. trukmės specialias pertraukas ne rečiau kaip kas 1,5 val. Tačiau tikslus jų skaičius, trukmė ir poilsio vieta paliekama nustatyti darbo tvarkos taisyklėse arba kolektyvinėse sutartyse. Taip pat, darbdavys privalo aprūpinti darbuotojus specialiais darbo drabužiais, apsaugančiais nuo žemos temperatūros.

Ledas ir slidumas itin pavojingas dirbant statybose, tuo tarpu aukštyje, miško darbus ar su potencialiai pavojingais darbo įrankiais ir priemonėmis, būtina vertinti oro sąlygas. Visais atvejais esant sudėtingoms oro sąlygoms (pūga, stiprus vėjas, sniegas, apledėjimas, blogas matomumas ir panašiai), jei jos kelia grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, darbus būtina nutraukti, įspėja Valstybinė darbo inspekcija.

Deja, tačiau nors žiema Lietuvą pasiekė visai neseniai, jau pasitaikė nelaimių susijusių su žiemos sąlygomis. VDI skelbia atvejį, kai dviračiu pas ligonius vykusi nugriuvo ir patyrė sunkią traumą bendrosios praktikos slaugytoja.

Tuo tarpu Turkijoje šią savaitę įvyko dar skaudesnė, su žiemos sąlygomis susijusi, nelaimė. Čia žuvo  3 sniegą valę kelininkai, po to, kai į juos įsirėžė vairuotojo nesuvaldytas automobilis.

Tad rūpinkimės savimi, aplinkiniais ir nesušalkite. O svarbiausia – būkite saugūs!

Parengė Rūta Geležinė, remiantis VDI ir Today’s Zaman inf. Nuotr.: http://mrg.bz/Tu6ER5