Nelegalus darbas 2015 metais drastiškai išaugo

2016-02-19

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, jog šiemet buvo skirta iki 7 baudų vienam darbdaviui už nelegalų darbuotojų įdarbinimą. Nepaisant to, pastebima tendencija, jog tokių atvejų šalyje daugėja. Dažniausiai nelegaliai yra įdarbinami užsieniečiai.

Lietuvoje ženkliai išaugo nelegalaus darbo atvejų – nuo vos 4 nustatytų 2013 metais iki 170, nustatytų 2015 m. Ši problema itin klesti statybų sektoriuje, o dažniausiai nelegaliai dirbti yra priverčiami užsieniečiai, teigiama Valstybinės darbo inspekcijos (sutr.- VDI) išplatintame pranešime spaudai.

Čia minimas konkretus atvejis, kai vienos statybos bendrovės vadovui buvo skirtos net septynios baudos už nelegalų darbą, ir visa tai – per metus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad šioje įmonėje taip pat buvo nustatyti ir pažeidimai dėl dirbtų viršvalandžių ar net nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo.

LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis atkreipia dėmesį, kad pažeidimai įmonėse dažniausiai būtent ir pasitaiko panašiais „komplektais“:

„Pavyzdžiui, darbuotojas su darbdaviu susitaria dėl tam tikros algos. Darbdaviui siekiant siekiant išvengti mokesčių, o darbuotojui – gauti didesnį atlyginimą, oficialiai darbuotojas yra įdarbinamas „už minimumą“, o likusi alga jam išmokama „priedais“ vokelyje.

Tokiu atveju darbdavys oficialiai tėra įsipareigojęs darbuotojui mokėti minimalų atlyginimą, o likusia suma gali laisvai manipuliuoti. Tad tokiame darbe netrukus atsiranda nefiksuojami ir neapmokami (tačiau būtinai privalomi) viršvalandžiai, „išskaičiavimai“ iš atlyginimo už realius ar tariamus nusižengimus ir įvairios kitokios maklės.

VDI prie nelegalaus darbo priskiria tokius pažeidimus kaip fiktyvus darbuotojo įdarbinimas ne visai darbo dienai, dirbto laiko nežymėjimas, neapskaitomas viršvalandinis ir naktinis darbas, darbų organizavimas poilsio dienomis, neįforminant to nustatyta tvarka, nesilaikant darbo ir poilsio laiko reikalavimų.

Tuo tarpu LR Darbo kodekse (98 str.) nelegalus darbas apibrėžiamas kaip   darbas be rašytinės darbo sutarties, laiku neinformavus Sodros, užsienio arba trečiųjų šalių piliečių įdarbinimas nesilaikant atitinkamų reikalavimų.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis VDI, LR DK, LPS „Sandrauga“ inf.