Sandrauga’15: Kas yra profesinės sąjungos narys?

2016-03-14

Paskutinį vasario penktadienį „Daniela“ viešbutyje „Sandrauga“ pateikė 2015 metų veiklos ataskaitą ir ateinančių metų gaires. Paradoksalu, tačiau organizacijai augant ir plečiantis, svarbu nepamiršti pačių pagrindų. Tad kas yra profesinės sąjungos narys?

Praėjusiais metais daugiausiai augo valstybinio sektoriaus darbuotojų narystė (tarp naujų padalinių daugiausiai – būtent savivaldybių), vyko aktyvi „Sandrauga“ plėtra į regionus.

Tačiau didėjant narių ir padalinių skaičiui, o kartu ir sprendžiamų situacijų įvairovei, kartu pastebima ir neraminanti tendencija, jog „Sandrauga“ specialistams nemenką dalį darbo laiko tenka skirti „atmintinės darbams“.

Suskaičiuota, kad didžiausia dalis ir bene trečdalis visos „Sandrauga“ siunčiamos korespondencijos 2015 metais sudarė nariams siunčiami priminimai sumokėti nario mokestį ar prašymai patikslinti sąskaitos numerį. Sąskaitos numerį kartais pamiršta nurodyti net pašalpos besikreipiantys nariai.

Tad ataskaitinio susirinkimo metu „Sandrauga“ teisininkė Živilė Čeplauskė atkreipė dėmesį, kad mokėti teisingo dydžio nario mokestį laiku yra kiekvieno nario pareiga, o išsisukinėjimas nuo šios prievolės ar aplaidus požiūris pačiam nariui gali baigtis netikėtai.

Kilus teisminiam ginčui LPS „Sandrauga“ teisininkai teikia teismui įrodymus, kad atstovauja tikrai profesinės sąjungos narį. Tarp šių dokumentų teikiamos nario mokesčio mokėjimo išklotinės. Iškilus abejonių dėl narystės, asmuo negali būti atstovaujamas.

LPS „Sandrauga“ nariu laikomas/yra asmuo, kuris/-i yra:
– pateikęs raštišką prašymą tapti nariu
– mokantis nario mokestį
– įrašytas į „Sandrauga“ narių sąrašus
– negali būti kitos profesinės sąjungos nariu
– jei narystė trumpesnė nei 6 mėnesiai, gali pateikti tik prašymą dėl procesinių dokumentų rengimo bei atstovavimo teismuose

Tad pats  narys turi rūpintis ir informuoti profesinę sąjungą jei šiuo metu laikinai nedirba, pakeitė darbovietę, pasikeitė (pakilo arba sumažėjo) atlyginimas,  yra vaiko priežiūros atostogose ar kt.pasikeitusias aplinkybes.

Ji taip pat akcentavo savalaikės narystės svarbą, primindama, kad LPS „Sandrauga“ įstatuose yra nurodoma vadinamoji „6 mėnesių taisyklė“, skelbianti, kad procesinių dokumentų rengimo ir atstovavimo teisme reikalauti gali tik tas asmuo, kuris yra „Sandrauga“ nariu daugiau nei pusę metų.

„Sandrauga“ ataskaitinis susirinkimas, tai svarbiausias profesinės sąjungos renginys, vykstantis kartą per metus. Jo metu administracija pateikia per metus nuveiktų darbų ataskaitą, svarbiausius pasiekimus, pastebėjimus, bei aptaria ateities gaires ar sritis, kuriose dar reikia pasitempti. Pirmas dvi straipsnio dalis galite rasti čia ir čia.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.