Darbo įstatymų liberalizavimas Prancūzijoje

2016-03-19

„Socialinis modelis“ ir darbo įstatymų liberalizavimas šiuo metu svarstomas ne vien Lietuvoje. Apie panašius planus, darbuotojų socialinių garantijų ir saugumo sąskaita skatinant šalies ekonomiką ir darbo vietų kūrimą paskelbė ir Prancūzijos valdžia, tačiau sulaukusi pasipriešinimo šimtatūkstantiniu mitingu, tad kol kas planus atidėjo.

Prancūzijoje norima panaikinti kai kurias darbuotojų garantijas, taip neva skatinant ekonomiką, bei mažinant bedarbystę. Siūlomos reformos esą turėtų būti itin svarbios ir palankios jaunimui. Tačiau būtent jaunimas – studentai ir moksleiviai – aršiausiai joms ir priešinasi.

Minima reforma siekiama pakeisti įstatymus reglamentuojančius viršvalandžių kompensavimą, atostogų apmokėjimą, išlaidas atleidžiant darbuotojus ir t.t. Ypač daug kritikos ši reforma susilaukia, nes ja taip pat mėginama pakeisti garsiąją Prancūzijos 35 valandų darbo savaitės trukmę.

Tokiems planams kartu su profesinėmis sąjungomis priešinasi studentų atstovybės. The Times cituoja jų pareiškimą, jog šis siūlymas sudaryti galimybes lengviau atleisti darbuotojus, „grąžina Prancūziją ir jos darbovietes į praeitą amžių“.

Priešinantis reformoms profesinės sąjungos ir studentų atstovybės surengė šimtus tūkstančių dalyvių sutraukusias demonstracijas, kas paskatino Prancūzijos ministrą pirmininką dviem savaitėm atidėti reformos pristatymą. Šis žingsnis vertinamas kaip signalas, kad reforma gali būti „praskiesta“, t.y. sušvelninta, atsisakant visuomenei nepriimtiniausių nuostatų.

Beje, siūlymai „liberalizuoti“ darbo santykius pastaruoju metu pasiekia net tokias šalis kaip Suomija. Pastarosios šalies profesinės sąjungos jau ėmėsi veiksmų, kad išvengtų įstatymų kaitaliojimo. Kaip rašėme anksčiau, jos pasirašė susitarimą, kuriuo ėmėsi pačios padėti verslui ir leido laikinai pabloginti dirbančiųjų socialines garantijas ir darbo sąlygas (tokias kaip darbo savaitės trukmė, apmokėjimas ir t.t.).

Parengė Rūta Geležinė, The Local France, Economic times, Independent, Deutsche Welle, The Times inf. Nuotr.: Aih via Foter.com / CC BY

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *