Ar reikia ploti darbdaviui už socialinę atsakomybę?

2016-03-29182H

Jei dirbate socialiai atsakingoje įmonėje, kurioje galioja kolektyvinė sutartis, o ir šiaip, su vadovybe didelių konfliktų nekyla, galite padaryti gerą darbą ir darbdavį viešai pagirti. SADM informuoja, kad iki 2016 m. balandžio 11 d. pratęstas terminas paraiškoms Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimams teikti.


Socialinė apsaugos ir darbo ministerija (SADM) skelbia pratęsusi terminą ir dabar paraiškų Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimams gauti lauksianti iki š.m. balandžio 11 d. 

LPS „Sandrauga“ pirmininko Kęstučio Juknio nuomone, tokias iniciatyvas reikėtų vertinti labai atsargiai: „dažniausiai po gražiai skambančiais pavadinimais, tokiais kaip „socialiai atsakingas verslas“, „geriausias darbdavys“, „mylimiausias viršininkas“ ir t.t. slypi pati paprasčiausia savireklama darbuotojų sąskaita.“

Įmonių apdovanojimai – ir apsidovanojimai – už socialinę atsakomybę yra iš užsienio šalių perimta tradicija. Save gerbiančioms kompanijoms tampa aktualu rūpintis savo darbuotojų,  vietovės, kurioje yra įsikūrusios, jos bendruomenės gerove. Bėda ta, kad nėra aišku kuomet toks rūpestis  yra nuoširdus, tad dažnai pasitaiko, jog vienoje vietoje „gera“ daranti įmonė, daro kur kas daugiau žalos kitoje srityje. Plačiau apie tai jau esame rašę čia. 

J. Šovienė, Verslo Žinios

– J. Šovienė, Verslo Žinios

 

 

Iš kitos pusės, nuvertinti visas įmones ir teigti, kad tarp jų nėra apdovanojimo vertų darbdavių, taip pat būtų ciniška.

Socialiai atsakingas verslas – tai, be kita ko, įmonės, užtikrinančios tinkamas darbo sąlygas (apgailestaujame UAB „Kuršėnų autobusų parkas“, bet….), sudarančios galimybes derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, taikomas lankstus darbo grafikas skatinamas mokymasis visą gyvenimą, vykdomas įmonės vadovybės dialogas su darbuotojais, įdiegta nusiskundimų pateikimo ir jų sprendimo sistema, vykdoma seksualinio priekabiavimo, priekabiavimo dėl lyties ir psichologinio smurto prevencijos politika, taikoma moterų ir vyrų lygių galimybių (lygybės) politika ir (arba) vykdoma kita veikla, kuri viršija privalomus darbo santykių reikalavimus.

Kažkur girdėta? Dažniausiai būtent šie tikslai yra keliami darbdaviams ir profsąjungoms pasirašant kolektyvines sutartis.

Kaip teigia K. Juknis, nors savo darbe profesinės sąjungos atstovai dažniausiai susiduria su neigiamais pavyzdžiais, ilgalaikis bendradarbiavimas duoda teigiamų rezultatų:

„Yra darbdavių, su kuriais ne tik įmanoma kalbėtis, bet ir vyksta realus socialinis dialogas ar net yra pasirašoma kolektyvinė sutartis.  Būna ir tokių atvejų, kai darbuotojų santykiai su vadovu klostosi prastai, tačiau po pirmų konfliktų nusistovi visai kitokie santykiai.  Pamatę, kad darbuotojai gina savo teises ir orumą, juos gerbti pradeda ir darbdaviai. Tad gerų pavyzdžių tikrai yra“

 

Tad Jūsų įmonėje galioja kolektyvinė sutartis, vadovas nuoširdžiai rūpinasi darbuotojais, o pati įmonė nusipelnė paplekšnojimo per petį? Informaciją apie Nacionalinį atsakingo verslo apdovanojimą ir paraiškų teikimo taisykles rasite Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje čia ir čia.

Parengė Rūta Geležinė, nuotr.: Gratisography.