Pesimistinių prognozių penktadienis

2016-04-08 nógrád 024

Jei atidžiai sekate spaudą, galbūt pastebėjote, jog šiandien itin „užderėjo“ niūrių ateities prognozių. Kaltųjų dėl emigracijos paieškose, vieni pirštu bado į labai mažus atlyginimus, kiti – į valdžios sprendimus ir „Socialinį modelį“.

Nors už lango – kaip retai pasitaiko – šilti ir saulėti orai, lietuviškuose naujienų portaluose pavasaris nesijaučia. Netgi priešingai – čia vyrauja grėsmingos ateities nuojauta.

Portalas Delfi publikuoja straipsnį „Lagaminus kraunasi ir paskutinė Lietuvos viltis“ (čia), kuriame dėl didėjančios emigracijos kaltinama iš esmės valdžios pozicija, tačiau – mūsų džiaugsmui – nepamirštama atrašyt velnių ir „Socialinio modelio“ skandalui(-ams). Čia teigiama:

„emigraciją labiau skatina ne objektyvios ekonominės priežastys, o valdžios pareiškimai. Kaip blogus pavyzdžius jis mini šauktinių kariuomenės įvedimo komunikavimą, paskelbtą ir paskui atšauktą Mokesčių inspekcijos pranešimą, kad reikės deklaruoti „PayPal“ sąskaitas, visuomenę suskaldžiusį socialinį modelį.“
Optimizmu netrykšta ir  naujienų portalo LRT straipsnis „B. Gruževskis apie lietuvių atlyginimus: laukia nekokia ateitis“ (čia). Čia teigiama, kad nepaisant 2015 metais 60 eurų padidėjusio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio, tarp ES Lietuva lenkia tik Vengriją, Rumuniją ir Bulgariją.
Kad nesame ES pirmūnai pagal atlyginimų dydžius, matyt, žinome jau seniai, tačiau straipsnyje išsakomas ir kur kas labiau šokiruojantis teiginys – faktiškai, mūsų atlyginimai yra mažiausi Europoje.
Na, bent jau taip išeina pritaikius Lietuvos socialinių tyrimų centro direktoriaus prof. B. Gruževskio formulę:

„– Tam paskaičiuoti yra visiškai skaidri formulė. Bendrojo vidaus produkto (BVP) vienam gyventojui ES vidurkis prilyginamas 100 proc., tada lyginama, koks vidurkis pasiektas kiekvienoje šalyje. 2014-ųjų duomenimis, mūsų BVP vienam gyventojui sudarė 74 proc. vidurkio. Šis rodiklis lyginamas su darbo vidutiniu užmokesčiu, kuris 2014-aisias buvo 524 eurai „į rankas“. Bulgarijos BVP vienam gyventojui tuomet sudarė 45 proc. ES vidurkio, jų atlyginimas buvo 333 eurai.

 

Bulgarų atlyginimas mažesnis, bet,jei bulgarų BVP vienam gyventojui būtų 74 proc. ES vidurkio, Bulgarijoje darbo užmokestis būtų didesnis nei Lietuvoje. Taigi darau išvadą, kad Lietuvoje darbo užmokestis potencialiai yra mažiausias ES šalyse.“

Tai tokios tat naujienos. Gero savaitgalio!
Parengė Rūta Geležinė, citatos iš Delfi ir Lrt inf.