Tauragės savivaldybė mobingo problemos nesiėmė

2016-05-25 IMG_20160525_151753

Šiandien Tauragės rajono tarybai intensyvi diena. Darbotvarkėje net 50 klausimų, o vien svarstymas dėl pirmo klausimo svarstymo užtruko gerą valandą. Galiausiai taryba pripažino, kad svarstoma problema tikrai egzistuoja ir yra tikrai gili, todėl nusprendė… veiksmų nesiimti.

Šiandien LPS „Sandrauga“ atstovai dalyvavo Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje, kuriame turėjo būti svarstomas savivaldybės administracijos darbuotojų patiriamo mobingo* darbe klausimas.

Posėdžio susirinkę politikai vienbalsiai pripažino, kad problema tikrai egzistuoja, – valstybės tarnautojai iš ties yra priversti dirbti itin sudėtingo psichologinio klimato sąlygomis,  patiria dažną ir didelį stresą.

„Mobingas – tikslinis, sisteminis, ilgesnį laiką pasikartojantis kolegų elgesys darbovietėse, kurio dažniausias tikslas – pažeminti, apjuokti kurį nors kolegą, sumažinti vertę, eliminuoti arba net atjungti darbuotoją nuo bendradarbių; ujimo atmaina.“  [šaltinis]

Tauragės administracijos darbuotojų problema tarybos politikams ne veltui yra gerai žinoma – tai tęsiasi jau 10 metų. Tačiau nepaisant viso žinojimo apie problemą, savivaldybės tarnautojų viešo pagalbos prašymo, profesinės sąjungos ištiestos pagalbos rankos, viešos kritikos (situaciją Tauragės savivaldybėje kritikuoja ir žiniasklaida), taryba nusprendė nesiimti jokių veiksmų ir iš darbotvarkės išbraukė prašymą sudaryti situaciją įvertinsiančią komisiją. IMG_20160525_151553

Siūlo pirštu baksnoti ne į darbuotoją, o vadovybę

Nors Tauragės savivaldybės administracijos darbuotojų, bei tarnautojų skunduose visuomet nurodomas vienas ir tas pats įtampą bei konfliktus keliantis(-i) skyriaus viršininką (-ę), LPS „Sandrauga“ specialistai kritiką pirmiausiai adresuoja įstaigos vadovybei, kuri ignoruoja faktą, jog jos pavaldiniai dirba nesaugioje ir nesveikoje aplinkoje.

„Visų pirma, būtent įstaigos vadovai turi visas priemones ir galimybes užkirsti kelią mobingo atsiradimui, o jei problema jau egzistuoja – sutramdyti konfliktišką darbuotoją, paskatinti ir suteikti reikiamą pagalbą patiriantiesiems mobingą, galų gale išspręsti darbinius klausimus taip, kad susidarytų kuo mažiau prielaidų pavaldinių nuomonių susikirtimams“ – mano LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Be to, tyrimai rodo, jog dėl  labai dažnai būna kalti patys vadovai. Tarp dažniausių šios problemos atsiradimo priežasčių rikiuojasi neaiškus darbo funkcijų paskirstymas, įmonės etiketo ir bendravimo kultūros normų nebuvimas, vadovo taikoma per maža arba per didelė pavaldinių kontrolė ir pan.

Vilčių neturėjo, bet pagalbą pasiūlė

Nepaisant to, kad mobingo klausimą išbraukus iš darbotvarkės, savo situacijos vertinimo net neturėjo progos pateikti, LPS „Sandrauga“ Tauragės rajono savivaldybės Merui ir tarybos nariams paliko viešą kreipimąsi, kurIMG_20160525_152210iame pateikia parengtą išvadą dėl esamos situacijos ir nurodo būdus, kaip spręsti situaciją.

„Laikome savo pareiga visuomet pasiūlyti pagalbą. Tačiau pasitikėti įmonių ar įstaigų vadovais nėra mūsų stilius. Nedėjome daug vilčių ir į šiandien vykusį tarybos posėdį, tačiau geranoriškumą išreiškėme. Dabar imsimės veiksmų patys“ – teigia LPS „Sandrauga“ pirmininkas.

[Kokį planą LPS „Sandrauga“ yra numačiusi sprendžiant Tauragės rajono savivaldybės administracijos darbuotojų/tarnautojų patiriamą mobingo problemą, aprašysime įvykių eigoje. Taip pat šia tema skaitykite čia].

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.