Svarsto didinti mokesčius už terminuotas darbo sutartis

2016-06-07 43784777_0006e261a9_b

Darbdaviai turėtų mokėti dvigubai didesnius nedarbo socialinio draudimo mokesčius už tuos darbuotojus, su kuriais yra sudarę terminuotas darbo sutartis. Tokiai nuostatai šiandien pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, svarstydamas „Socialinio modelio“ priklausančius įstatymų projektus. Tiesa, kad įsigaliotų, šiam reikalavimui dar turi pritarti Seimas.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė nuostatai, kad už terminuotas darbo sutartis turi būti mokami didesni mokesčiai Sodrai, skelbia šalies žiniasklaida. Tiesa, kad tai taptų realybe, už šią nuostatą dar turi balsuoti Seimas, o vėliau ją pasirašyti – Prezidentė.

Kaip ir galima tikėtis, darbdaviai tokiai nuostatai prieštarauja. Pabrėžiama, kad Lietuvoje mokesčiai darbo santykiams ir taip yra dideli, todėl piktinasi planais dar labiau juos didinti.

Tačiau iš kitos pusės, pagal terminuotą darbo sutartį dirbantis darbuotojas yra kur kas prastesnėje pozicijoje, nei dirbantis pagal neterminuotą darbo sutartį. Akivaizdu, kad pirmieji darbą turi tik kažkuriam – terminuotam – laikui, tad susiduria su kur kas didesne nedarbo rizika sutarčiai pasibaigus.  Todėl yra logiška, kad už tokius darbuotojus turėtų būti mokamas didesnis socialinio draudimo mokestis.

Kita vertus, pagal terminuotas sutartis dirbantys darbuotojai yra prastesnėje padėtyje dar ir todėl, kad gyvendami nežinioje dėl ateities, yra dažnai verčiami atsisakyti savo socialinių garantijų tikintis, kad jei „bus klusnūs ir gerai dirbs“ su jais vėliau darbo sutartis bus pratęsta. Šiuo atveju, jei terminuotos darbo vietos darbdaviams būtų brangesnės, tai iš dalies skatintų socialinę atsakomybę, nes verstų pagalvoti ir paskaičiuoti – ar tikrai apsimoka būsimam darbuotojui siūlyti terminuotą sutartį, ypač jei yra galimybė siūlyti ir neterminuotą.

Priminsime, kad Seimui svarstant tam pačiam „Socialiniam modeliui“ priklausantį Darbo kodeksą, svarstyta ir nuostata, kad terminuotų darbo sutarčių skaičius įmonėse turi būti apribotas. Pasiūlymams, kad terminuotos darbo sutartys galėtų būti sudarytos su 20 proc. įmonės darbuotojų, o projektinės – su 10 proc., itin priešinosi darbdavių organizacijos, siekiančios, kad jokių apribojimų išvis nebūtų.

„Sodros“ duomenimis, 2015 m. 14,6 tūkst. darbdavių pateikė pranešimus apie 111,6 tūkst. nutrauktų terminuotų darbo sutarčių. Vien 2016 m. gegužę 7,9 tūkst. tokių sutarčių nutraukė 2,6 tūkst. darbdavių. Nuo šių metų pradžios draudėjai sumokėjo 34,6 mln. Eur nedarbo draudimo įmokų. Tokia pati suma nedarbo draudimo išmokų buvo sumokėta darbo neturintiems gyventojams.

Plačiau šia tema galite skaityti čia: http://www.delfi.lt/verslas/verslas/terminuotoms-darbo-sutartims-dvigubai-didesnis-mokestis.d?id=71480300

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LR Seimo, 15 min., Delfi ir kt. inf.